Reklama:

Simona Krainová podpořila Karla Janečka: Lidé jsou utlumení strachem, soukromě mi píší svůj názor, nahlas se mluvit bojí

Simona Krainová s manželem Karlem Vágnerem
Simona Krainová s manželem Karlem Vágnerem
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2021

Podnikatel, matematik a možný kandidát na prezidenta Karel Janeček (48) v pátek večer během vyhlašování výsledků ankety Český slavík rázně odmítl očkování dětí proti nemoci covid-19. Jeho slova rozdělila veřejnost i slavné tváře na dva tábory, jedni mu tleskají, další jsou z jeho slov konsternováni a říkají, že covid-19 ohrožuje i ty nejmenší. Jasné stanovisko zaujala také Simona Krainová (48), která má stejný názor jako Janeček. "Lidi se rozdělili na dva tábory, místo toho, abychom všichni byli za jedno, tak se dělíme a začíná tady nějaká válka, která je nesmyslná," uvedla modelka pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Slova Karla Janečka vyvolala v české společnosti řadu reakcí. Podle některých je miliardář psychopat, který si neuvědomuje, že covid-19 ohrožuje i ty nejmenší. Další lidé Janečkovi tleskají, že si dovolil vystoupit proti vakcinačnímu tlaku a jasně odmítl, aby do očkování byly nucené i děti. Poměrně velká skupina veřejně známých lidí ve svých reakcích na Janečkova slova bruslí, protože si uvědomují, že mají diváky i posluchače mezi oběma skupinami a nechtějí si to rozházet u přívrženců ani u odmítačů.

Reklama:

"Nesmíme dětem už nikdy zavřít školy, nesmíme jim upřít právo na vzdělání, nesmíme ničit jejich sociální vazby. Prosím, nepodléhejme manipulacím a hrozným nátlakům, nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje. Nesmíme kvůli našim strachům připustit to, abychom riskovali, abychom hazardovali s imunitou našich dětí, abychom hazardovali s jejich zdravím. Budoucnost našich dětí musí být pro nás tou největší prioritou," uvedl Karel Janeček v přímém přenosu, který vysílala televize Nova. Televize se pak od miliardářova vystoupení distancovala.

Janečkův projev odmítla například zpěvačka Marta Jandová (47), které vadí, že hudební anketa byla zneužita k propagaci »spasitelových« myšlenek.

Skladatel a zpěvák Michal David (61) zase Janečkova slova o očkování označil za nevkusná. Později svá slova mírnil s tím, že nerozsuzuje spor mezi očkovanými a neočkovanými, pouze mu vadilo, aby k podobným projevům byla použita hudební akce, která měla být oslavou umělců.

Rázný postoj zaujala také modelka Simona Krainová. Ta na svém Instagramu projev Karla Janečka sdílela a později pro ŽivotvČesku.cz přiznala, že si zadělala na náročný víkend. Část lidí její postoj odsoudila, další skupina jí psala, že projevila statečnost. Mnozí to psali tajně, aby se nikdo veřejně nedozvěděl, co si o vakcínách a očkování dětí myslí.

"Já už se k tomu vyjadřovat ani nechci, protože mezi lidmi je nyní tolik zloby a negace... Je to asi tím, že lidé jsou nervózní a každý se vlastně něčeho bojí a myslím, že lidé se bojí hodně, akorát se nebojí nahlas, ale jsou takoví utlumení strachem, že vlastně se už k tomu ani nechci vyjadřovat. Já si myslím, že svůj názor jsem projevila, a abych řekla pravdu, tak se o tom už bavit nechci, chci mít klid, chci žít ve své »bublině « doma v bezpečí, protože když jsem si pročítala názory některých lidí, tak mě to úplně vyděsilo. Já myslím, že z některých lidí mluví frustrace, naštvanost a strach. Strach máme všichni, protože z toho, co se nyní děje, mám pocit, že svět se zbláznil. Lidé se rozdělili na dva tábory, místo toho, abychom všichni byli za jedno, tak se dělíme a začíná tady nějaká válka, která je nesmyslná. Já jsem svůj názor jasně projevila, ale vyjadřovat se k tomu dál a vzbuzovat další vlnu negace a blbé energie? Fakt už ne," řekla modelka pro ŽivotvČesku.cz a bylo na ní vidět, že ze všeho nejvíce jí vadí, jak je společnost rozdělená, lidé nejsou schopni vést diskuzi a agresivně si drží své postoje a nepřipustí, že by se mohli mýlit.

"Mě by asi nikdy nenapadlo, co tu bude. Já si myslela, že žijeme v zemi, kde můžeme svobodně říct svůj názor, aniž by nás pranýřovali, ale evidentně to tak není. Já jsem ráda za lidi, kteří nejsou ovce a nejsou to stádo, které se nechá tupě zmanipulovat, já prostě projevila jasně svůj názor, ale dál nemám potřebu to rozebírat. Ten víkend nebyl příjemný, mám tady i výhrůžky, další lidi zase píšou, že jsem jedna z mála, kdo nemá strach, píšou mi lidi do zpráv, píšou mi fanoušci, píšou ale i lidi, kteří jsou vlivní a mohli by nějak celý ten názor ovlivnit, ale napíšou mi to jen soukromě... Jsou to lidé, kteří sdílí názor, ale neřeknou ho veřejně, prostě se bojí," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz modelka a občasná herečka, která je přesvědčená, že lidé by měli naslouchat oponentům a mít snahu se domluvit. Několikrát během rozhovoru uvedla, že v epidemii jsme všichni na jedné lodi a že pokud se lidé budou vzájemně agresivně napadat a upírat si právo na vyslovení názoru, tak to k dobrému vývoji ve společnosti nepovede. Na závěr Simona Krainová zdůraznila, že není odpůrkyní očkování, pouze si není jistá, že plošné očkování dětí je bezpečné.

"Já očkování nepopírám, nikoho od očkování neodrazuji, ať si každý rozhodne o svém zdraví svobodně, jenom jsem mířila na to, proč bychom to měli prát do dětí, proč bychom do nich měli prát něco, o čem toho moc nevíme," zakončila modelka, která ví, že její slova plno lidí »zvednou ze židle«, ale prostě nepatří k lidem, kteří se bojí nahlas říct, co si o současné době myslí.

Odborný názor na očkování dětí není jednotný. Někteří odborníci jsou přesvědčení, že očkování dětí je nutné k plošnému zvládnutí epidemie, další experti jsou názoru, že koronavirus je pro dětský organismus nebezpečný ve výjimečných případech a není vhodné děti očkovat vakcínou, která byla navržena pro wuchanský typ viru, zatímco nyní v Evropě převažují varianty delta a delta plus.

"Očkování pro děti není v Evropě ještě vůbec schválené. Takže to je absurdní diskuse. Až uvidíme data, zjistíme bezpečnost a uvidíme, jestli to Evropská léková agentura schválí, tak potom o tom můžeme diskutovat. Teď ale opravdu nevím," uvedl pro Aktuálně.cz biochemik Jan Konvalinka. "My tady nemáme jen deltu, máme tady už deltu plus, to už je nějaká pátá verze viru. Účinnost vakcín je tedy zase menší. To, že se tady do lidí po nemoci vpravuje očkovací látka, která byla funkční loni na jaře, mě nepřesvědčí o tom, že to pomůže na dlouho. Na chvíli ano, ale dlouhodobě sotva. Kdyby byla očkovací látka na deltu plus, tak se nechám přesvědčit, takhle to nemá logiku," řekla pro ŽivotvČesku.cz imunoložka Zuzana Krátká. Podle mikrobiologa Petra Šebo z Mikrobiologického ústavu AV ČR bude očkování dětí nutné. "Bude-li dostatek vakcín, tak je rozumné a správné školáky proočkovat. Jde o početně velkou populační skupinu, školáci mají intenzivní společenské kontakty, chodí na kroužky, potkávají se ve škole a podobně. Bude nezbytné, aby se naočkovali. Už třeba proto, aby se školy nemusely pořád dokola zavírat," uvedl pro Lidové noviny.

Proti očkování dětí se staví imunolog Jiří Šinkora. Podle něj děti mají přirozenou imunitu a je zásadní proočkovat rizikové skupiny. "Riziko je tady dlouhodobější z hlediska nastavení imunity proti koronaviru, protože když naočkujete dítě, které se s viry dosud nesetkalo, to znamená, že mu vytvoříte protilátky v tom naivním imunitním systému, tím mu zabráníte vytvořit si dobrou thymuní imunitu (thymus je latinsky brzlík, pozn. red.). Očkovaným dětem v podstatě zablokujete tvorbu T imunity, kterou se dítě běžně proti virům brání. Tím pádem se může stát, že v momentě, kdy se objeví nějaká nebezpečnější varianta koronaviru, která bude rychleji způsobovat zánět, tak takové dítě bude proti takové mutantě méně chráněno než dítě, které se s virem setkalo v přirozeném prostředí. Dětem by mělo být umožněno se s virem setkat a vypořádat se s ním přirozenou cestou. Když tedy vytvoříte vakcínu proti původní variantě alfa, tak zabráníte tomu, aby to dítě si udělalo samo T imunitu proti celému koronaviru. My mu tak posuneme celý imunitní systém k obraně proti spike proteinu, ale k obraně proti spike proteinu, který už dnes není aktuální. My vlastně plánujeme do dětí píchat vakcínu proti neaktuálnímu kmenu, i když už se ví, že varianta delta se přes vakcínu dostala," vyslovil Jiří Šinkora svůj názor pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: