Sinopharm a Sputnik: Jan Hamáček by si je nechal píchnout. Uvedl, kdo z Čechů by se jimi mohl očkovat

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Česko nezačalo jednat s Čínou o dodávce vakcíny Sinopharm. Po jednání vlády to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (66). Potvrdil ale, že žádal prezidenta Miloše Zemana (76), aby čínského prezidenta v této věci kontaktoval. Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (42) jde o kvalitní vakcíny, kterým ale chybí registrace v EU. "Za sebe říkám, že nemám problém s ani jednou z nich, kdyby byla možnost, tak si je píchnout nechám," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér s tím, že nemá problém, aby se lidé očkovali těmito vakcínami na základě nějaké dobrovolnosti.

Podle premiéra nebude do Česka dovezena vakcína, která by neměla registraci v EU, nebo výjimku ministerstva zdravotnictví. Firmy a občané ale podle něj mají o dosud neschválené vakcíny zájem.

"Se Sinopharmem je to stejně jako se Sputnikem V. Jde o vakcínu, která funguje, která ale není registrovaná v Evropě a do té doby, dokud se tak nestane, tak ji nelze zařadit do státního programu očkování. Z mého pohledu jediná možnost je, aby očkování těmito vakcínami bylo dobrovolné mimo systém," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

Pokud by Česko chtělo používat ruskou nebo čínskou vakcínu, které nemají registraci pro používání v EU, muselo by jim ministerstvo zdravotnictví udělit výjimku. Před tím by požádalo o odborné stanovisko Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten ale podle své mluvčí Kláry Brunclíkové k čínské vakcíně zatím žádné informace nemá.

"Sinopharm je klasická vakcína, ale pokud vím, tak funkční, ale nemá evropskou registraci. Potom, co to mediálně vzbudilo, představa, že zařadíme tyto vakcíny bez registrace do systému, tak to vzbudí obrovské komplikace. Jsem pro to, aby se tyto vakcíny používaly separátně na nějaké dobrovolnosti. Tedy kdo chce Sputnik či Sinopharm, ať si ho nechá píchnout, ale rozhodně nemůžeme lidi nutit, aby si vzali v rámci dobrovolnosti vakcínu, kterou nechtějí," zdůraznil ministr vnitra pro ŽivotvČesku.cz.

Bez unijní registrace očkuje ruskou i čínskou vakcínou Maďarsko. Ruský Sputnik získalo i Slovensko, okolnosti nákupu vakcíny bez souhlasu vlády vyvolaly krizi ve slovenské vládní koalici.

"Pokud by to bylo možné, věřím v to, že v Česku je skupina obyvatel, která by si tyto vakcíny nechala píchnout. Za sebe říkám, že nemám problém s ani jednou z nich, kdyby byla možnost, tak si je píchnout nechám, protože obě vakcíny pokládám za kvalitní, ale respektuji, že na to může mít každý svůj názor, a proto nemůžeme nikoho nutit," dodal pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na obě vakcíny ministr Jan Hamáček.

Ministr vnitra Jan Hamáček (42) se aktuálně pohybuje s početnější ochrankou. Děje se tak k...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.