Situace je horší než statistika. V nemocnicích leží další tisíce pacientů, kteří se už neevidují, říká prezident ČLK

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Přeplněné nemocnice. Opatření, která nefungují. A sílící epidemie. Tak se dá v krátkosti popsat současný vývoj koronaviru na území České republiky. V současnosti je navíc ohrožena novou mutací viru, který je až o 40 procent infekčnější. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka (52) je nemocniční systém na pokraji kolapsu. "Nemocnice jsou na hraně své kapacity. Statistická čísla, která se udávají, tedy aktuálně, že máme necelých 6 tisíc pacientů s covidem, nejsou správná," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf ČLK.

Nouzový stav aktuálně platí od 5. října zatím do 14. února. Žádost o jeho další prodloužení by měla vláda projednat v pondělí a Sněmovna posoudit ve čtvrtek odpoledne. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes varoval před tím, že neprodloužení nouzového stavu by znamenalo totální kolaps zdravotního systému, nekontrolované šíření epidemie a obrovský nárůst úmrtnosti. 

"Pokud máme epidemii zvládnout, je třeba zpřísnit vymáhání opatření. Nebo je zpřísnit tím, že fungování průmyslových podniků by se podmínilo opakovaným prováděním testů všech zaměstnanců. Nemůže být vůbec v úvahu, že by došlo k rozvolňování opatření. Nemocnice jsou na hraně své kapacity. Statistická čísla, která se udávají, tedy aktuálně, že máme necelých 6 tisíc pacientů s covidem, nejsou správná. V nemocnicích leží další tisíce pacientů kvůli covidu. Jsou to lidé, kteří byli přijati třeba s covidovým zápalem plic a po 20 dnech jsou vyřazováni ze statistik a jsou bráni jako neinfekční a stále další týdny v nemocnicích leží, protože bez nějaké podpory vitálních funkcí by zemřeli. Skutečná situace je v nemocnicích mnohem dramatičtější, než vyplývá ze zkreslených statistik. V úterý jsem na ministerstvu požadoval, aby zveřejňovali pravdivé údaje, aby se nesnažili realitu lakovat na růžovo," okomentoval současný vývoj epidemie pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, který opakovaně varuje před zahlcením zdravotnického systému.

Případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek přibylo 8032, tedy zhruba stejně jako před týdnem. Dále klesal počet hospitalizovaných s covidem-19 na 5753. Ubylo i pacientů, kteří jsou ve vážném stavu. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře ve čtvrtek v Česku potvrdily 14.554 nových případů nákazy koronavirem. Je to mé...

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek médiím řekl, že opatření proti šíření epidemie přestala fungovat a nemocnice jsou na hraně kapacit. Hospitalizovaných je přitom nyní podle statistik skoro o čtvrtinu méně než na začátku ledna a o 30 procent méně než loni v listopadu, kdy bylo množství lidí s covidem-19 v nemocnicích nejvyšší.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.