Situace není dobrá. Dokud nebude kolektivní imunita, bude se uzavírat a otevírat, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Se svolením Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 12. 2020

Současná situace v souvislosti s vývojem epidemie v Česku je opět hraniční. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného a podílí se na výpočtu indexu rizika, vzrostlo ze zhruba 1,22 na 1,27. Pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) uvedl, že dokud Česko neprojde vyšším procentem vakcinace, situace bude jako na houpačce.

Rizikový index protiepidemického systému PES v Česku, který pravidelně aktualizuje ministerstvo zdravotnictví, se dále drží na nejvyšším, pátém stupni. Dnes je stejně jako v pátek na 76 bodech ze sta, což je spodní hranice pátého stupně pohotovosti. 

Systém PES je z rozhodnutí vlády od pátku na čtvrtém stupni. Uzavřeny tak musely být restaurace, hotely či muzea a galerie. Oproti tomu obchody a provozovny služeb zůstávají otevřené, a to patrně kvůli nákupům před Vánoci.

"Situace není dobrá. To je potřeba říci a ze současných čísel je vidět, že denní přírůstky začínají stoupat. S epidemického hlediska situace optimální není. Vláda restriktivním opatřením změnila stupeň v systému PES, což je dobře. Už dříve jsem říkal, že by bylo dobré, aby se šlo skrze stupně tak, jak byly připraveny a pokud se situace vyvíjí špatně, je nutné přistupovat k nepopulárním opatřením," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který vedl rezort zdravotní tři roky a poměrně dobře si s týmem epidemiologů poradili během první vlny epidemie. Ovšem aktuálně Česko vstoupilo do třetí vlny, kterou posílilo vzedmutí druhé vlny, kdy vlád poměrně masivně rozvolnila.

"Dokud nebude širší proočkovanost společnosti a nevytvoří se kolektivní imunita, bohužel budeme stále v tomto systému otevírání a zavírání, což vidíme i na ostatních státech, kde k tomu přistupují podobně a mnohdy sahají po restrikcích či lockdownu. Jediné světlo na konci tunelu je očkování a doufám, že bude připraveno tak, aby se proočkovala společnost co nejvíce v dalším roce. Druhá věc je ochota se nechat očkovat, to je ale trošku jiný příběh," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který tak ukázal na průzkumy, z jejichž dat lze vyčíst, že nakloněno očkování je zatím přibližně 40 procent české populace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.