Situace se může vyvinout do podoby, kdy nějaké opatření třeba bude zavedeno, říká Roman Prymula. Určil, co je v současnosti prioritou

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 7. 2022

V pondělí přibylo v Česku 2895 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je největší nárůst od druhé poloviny dubna a o 863 více než před týdnem. V nemocnicích bylo v pondělí 524 lidí s covidem-19, z toho 17 ve vážném stavu. Před týdnem v nemocnicích s covidem leželo o 55 lidí méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ohledně budoucích možných opatření odpověděl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (58), který nevyloučil, že vláda může v budoucnu nějaká zavést - bude ale záležet na vývoji situace.

Incidenční číslo, které uvádí počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, vzrostlo na 109. Nejvyšší je nadále v Praze, kde činí 186. Nad hodnotou 150 je také v okresech Sokolov, Beroun a Praha-západ.

Ohledně zavedení opatření promluvil na dotaz redakce zkušený epidemiolog. "Vláda je v tuto chvíli velmi rezervovaná k jakýmkoliv opatřením, nicméně situace se může vyvinout do podoby, kdy nějaké opatření třeba bude zavedeno, ale to, co by mělo být naprosto prioritní, je jasná očkovací strategie. Ta by měla definovat, koho je potřeba očkovat, jaké rizikové skupiny, v jakém časovém horizontu, aby kapacita očkovacích center byla dostatečná, protože ta by měla být navázána na očkovací kampaň," uvedl na dotaz pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví.

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem postupně rostou od přelomu května a června, kdy se ještě pohybovaly nejvýše kolem dvou až tří set nakažených. Množství hospitalizovaných narůstá zhruba od poloviny června, kdy bylo v nemocnicích kolem 100 lidí. Za nárůstem počtu nákaz jsou podle Státního zdravotního ústavu nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Podle odborníků se letní vlna covidu-19 blíží kulminaci. Ministerstvo a odborníci doporučují používání ochrany nosu a úst v hromadné dopravě, nemocnicích a domovech pro seniory. Plošná opatření úřad nechystá.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od 1. března 2020 bylo v zemi potvrzeno zhruba 3,96 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je přes 274.620 a za pondělí 965. Od začátku epidemie zemřelo 40.360 lidí s covidem-19. Plně naočkováno bylo proti této nemoci v Česku zhruba 6,88 milionu lidí a asi 4,25 milionu lidí dostalo posilující dávku vakcíny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.