Situace se zhoršuje. Je potřeba, aby 1,5 milionu lidí nešlo 2 týdny do práce, říká Milan Kubek

Šéf ČLK Milan Kubek
Šéf ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Pokud se situace zlepší, bude možné po 21. březnu zrušit nejstriktnější opatření, jako je například omezení pohybu v katastru obce. Nebude se ale jednat o masivní rozvolňování, uvedl v pátek Jan Blatný (50). "Nezlepšilo se vůbec nic, naopak se situace zhoršuje," kontruje na slova ministra zdravotnictví prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se méně testuje. Data tak nejsou přesná.

O masivním rozvolňování lze uvažovat, až ve chvíli, kdy bude hospitalizováno asi 3000 pacientů s covidem-19 a méně. Současný vývoj epidemie je podle Milana Kubka alarmující.

"Nezlepšilo se vůbec nic, naopak se situace zhoršuje. V pátek, kdy to pan ministr říkal, tak o den dříve jsme sice měli pokles o 500 pozitivně testovaných, ale také se udělalo o 10 tisíc testů méně. Pozitivita se pohybuje okolo 48 procent. Tedy situace je horší než minulý týden, takže nic se nezlepšuje," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz šéf České lékařské komory.

Podle ministra Jana Blatného se s vysokou pravděpodobností dá předpokládat, že s určitým časovým odstupem začne epidemie brzdit. 

"Je třeba zavřít fabriky na dva týdny, aby těch 1,5 milionu lidí tam prostě nechodilo, jinak se z toho nevyhrabeme. Pokud přeci jen stávající opatření zaberou, tak pokles bude značně pozvolný, že to nevydržíme, takže opět rozvolníme a budeme tam, kde jsme byli," dodal pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled odborník Milan Kubek.

Aktuálně je v Česku nakaženo přes 164.000 lidí. V nemocnicích bylo v pátek 8219 lidí, zhruba o 200 méně než ve čtvrtek, kdy podle aktualizovaných údajů ministerstva bylo s koronavirem hospitalizováno 8406 pacientů. Proti minulému pátku je jich ale o 690 více. Počet těžkých případů se od čtvrtka změnil minimálně, ve vážném stavu zůstává 1700 nemocných. Před týdnem jich bylo o 180 méně.

Epidemická situace začíná nabírat příznivý obrat a podíl na tom podle odborníků nese také ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.