Školáci budou prověřováni čínskými testy za 80 milionů korun. Ministerstvo řeklo, které děti dostanou výjimku

Se svolením ZŠ Propojení
Ilustrační snímek – Základní škola
Foto: Se svolením ZŠ Propojení
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 21. 7. 2021

Zakázku na dodání 4,2 milionu antigenních testů na koronavirus, kterými se budou testovat české děti na začátku školního roku, vyhrála firma Batist Medical. Dodá testy od čínské společnosti Genrui Biotech v celkové hodnotě zhruba 80 milionů korun. "Testování má za cíl zajistit bezpečný návrat dětí do školních lavic a hladký začátek roku. Ti, kteří budou očkováni (14 dní po druhé dávce), budou mít výjimku z testování," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

"K testování jsme přistoupili z důvodu návratu dětí z prázdnin, v průběhu kterých je zvýšená mobilita dětí, probíhají dovolené v zahraničí apod. S novým školním rokem se děti vrací do velkých kolektivů a je zde potřeba předejít riziku šíření nákazy," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že testování nemusí podstoupit děti, kterou budou 14 dnů od podání druhé dávky vakcíny.

Děti budou testovány produkty od čínské společnosti Genrui Biotech. Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr uvedl, že cena jednoho testu bude činit asi 18,87 koruny bez DPH.

"Součástí zakázky je ještě možnost dokoupit za stejnou cenu dalších 1,2 milionu testů, které by mohly sloužit jako rezerva pro dodatečné testování," řekl Pavel Švagr.

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 ...

Ministerstvo zdravotnictví také uvedlo, že zatím počítá s testováním dětí na covid-19 ve školách jen na začátku září. Další kroky podle ministerstva budou záviset na vývoji epidemické situace. Během září děti za testy platit nebudou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu