Reklama:

Školákům dělejme testy doma, nemá smysl tím zatěžovat učitele, říká lékař Martin Balík

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 4. 2021

Už 12. dubna se mají vrátit žáci do škol. Je to podmíněno tím, že se budou dvakrát týdně testovat antigenními testy. Pokud bude test pozitivní, bude následovat konfirmace PCR testem. Lékař Martin Balík je přesvědčen, že není potřeba zatěžovat učitele. "Testy by s dětmi měli provádět doma rodiče a výsledek s podpisem reportovat do školy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Reklama:

Z návratu dětí zpět do škol mají obavy politici, epidemiologové, rodiče i učitelé. Část rodičů zejména nejmenších dětí není přesvědčená, že jejich potomci samoodběr zvládnou. Ministerstvo školství představilo plán, jak testování bude probíhat.

Ministerstvo doporučuje školám, aby testování probíhalo v místě, kde je možné větrat a kde jsou teploty mezi 15 až 30 stupni Celsia. Podle ministerstva by bylo ideální, aby se žáci testovali venku.

Reklama:

Testování bude podmínkou pro přítomnost žáků na prezenční výuce. Nebudou ho muset podstupovat děti, které do školy chodí jen na individuální konzultace nebo na individuální výuku třeba v základních uměleckých školách. Pokud se dítě testování nezúčastní, jeho absenci ve výuce bude škola evidovat jako omluvenou. Škola pro takového žáka nebude muset organizovat výuku na dálku.

Pokud malé děti testování samy nezvládnou, mohou jim s tím pomáhat rodiče. Děti se mají testovat produkty čínské výroby Lepu Medical nebo Singclean. "Konkrétně jde o antigenní test COVID-19 Test Kit (Colloidal Gold Method), který vyrábí společnost Singclean," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švargr.

Docent Martin Balík upozorňuje, že děti patří mezi skupinu, kterou koronavirus ohrožuje minimálně. "Z hlediska epidemiologických dat je šíření koronaviru v dětské populaci o 40 až 60 procent nižší než ve srovnatelných souborech dospělých. Jak asi už víte, až na pár kazuistik postinfekčních syndromů děti procházejí koronavirovou sezonou bez větších potíží, zjednodušeně, téměř jim to nic nedělá. Přesto existuje shoda na potřebě občas testovat jejich infekční nálož, tj. kolik je živého viru mezi školáky. Z epidemiologických dat víme, že riziko přenosu v populaci je vázáno právě na kvantum živého viru. Pro jeho záchyt je vysoce specifický Ag test, kde většina z dostupných testů má specificitu nad 93-95%, ty kvalitnější 98-99%. Citlivost záchytu koronaviru tímto testem je nad 80-90% dle výrobce, což úplně pro tyto účely stačí. Protože obecně mezi dětmi cirkuluje živého viru málo, není s podivem, že např. v Rakousku zachytí několik stovek pozitivních dětí na mnoho set tisíc testovaných. Alternativou jsou možná kloktací PCR testy, kde amplifikací nukleových kyselin došla např. jedna česká škola k podobným výsledků," uvedl respektovaný lékař pro ŽivotvČesku.cz s tím, že děti je možné testovat doma a do škol odesílat výsledek.

"Testy by s dětmi měli provádět doma rodiče a výsledek s podpisem reportovat do školy. Jako v jiných zemích. Nemá smysl tím zatěžovat školy a po špatně provedeném testu třeba posílat děti zpátky domů," je přesvědčen Martin Balík, který také promluvil o senzitivitě testů.

"Bohužel, mediálně aktivní laboratorní specialisté lpějí ve spolupráci s některými novináři na klasických PCR testech i pro školáky. I po roce si odmítají snížit hranici pozitivity, která je stále na Ct 39-40 a zachytávají v 6-10% falešně pozitivní fragmenty koronavirové nukleové kyseliny (="viru"). U nás v nemocnici až ve 20%, dle našich dat je třeba hranici pozitivity snížit až o jednu čtvrtinu dolů, k Ct 30, nad tím jsme živý infekční virus nezachytili. My jsme s PCR testy u pacientů v intenzivní péči skončili před 2 měsíci, děláme už jen kvalitní Ag testy. Díky tomu jsme si třeba zkrátili potřebu izolace a epidemiologickým opatření u našich pacientů o týden (to je téměř o tři čtvrtiny při mediánu 12 dní na jednotce intenzivní péče). Pokud laboratorní experti srovnávají Ag testy do škol s v současnosti takto přísně nastavenými PCR testy, vyjde jim opravdu senzitivita Ag testů 45%. Pokud si sníží PCR hranici o jednu čtvrtinu dolů (viz výše, jde o živý virus), už bude sensitivita 80-90% a výše dle kvality Ag testu. To hlavní je v tom, že v ČR s takto promořenou a vakcinovanou společností bude mít nějaký fragment nukleových kyselin koronaviru skoro každý (PCR+), ale nebude představovat infekční riziko pro okolí (bude Ag neg) – to naopak detekují Ag testy. Tím vůbec nechci otevírat diskuzi na téma, jak jsou různě kvalitní a za kolik a od koho je nakoupíme. Zajímalo by mne, co by názorům laboratorních expertů v ČR řekli epidemiologové a hygienici v Rakousku," dodal pro ŽivotvČesku.cz Martin Balík.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: