Školní potřeby jsou nejdražší v historii, říká ekonom. Upřesnil, jak vysoké výdaje čekají rodiče a co je nejdražší položka

Nákup školních potřeb - Ilustrační snímek
Nákup školních potřeb – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 8. 2021

Konec prázdnin se pomalu blíží stejně jako nový školní rok. Ten loňský byl výrazně zasažen epidemií koronaviru, kdy většinu měsíců strávili žáci a studenti online distanční výukou a většina studia probíhala doma. Letos se děti vrátí do školních lavic a v souvislosti s tím se hodně řeší i ceny školních pomůcek a věcí souvisejících s nástupem do školy. "Platí, že školní potřeby jsou nejdražší v historii, ale zatím zdražovaly pod úrovní obecné inflace. Je třeba počítat, že rodiče prvorozeného prvňáčka, který nyní nastupuje do školy, budou muset vydat zhruba 6 300 korun," upřesnil ekonom Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Nový školní rok 2021/2022 znamená nejen povinné antigenní testování, ale také pořizování školní výbavy a pomůcek potřebných k výuce. V současné době se mluví o zdražování, které postihne řadu oblastí a rodiče dětí uvažují nad tím, kolik budou muset vydat za svou ratolest, a jak se jich dotkne nárůst cen v souvislosti s návratem dětí do škol.

"U školních potřeb a pomůcek nebude zdražování naštěstí výrazné. Jedná se položky, které na ceně tolik nenarůstají – školní aktovky, penály, tužky a další. U tohoto zboží se cenový nárůst zatím nestačil projevit. Řada obchodů má nakoupené zásoby ještě od velkoobchodníků za levné ceny, protože během pandemie byla přeci jen menší poptávka a tlaky v ekonomice byly nižší. Děti také nechodily do školy, čili nestačily například více poničit penály, nenakupovalo se tolik zboží ze sortimentu školních potřeb," objasnil ekonom Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zdražování by nemělo být zas tak markantní.

Větší výdaje jsou přirozeně spojeny s dětmi, které nastupují do první třídy. "Je třeba počítat, že rodiče prvorozeného prvňáčka, který nyní nastupuje do školy, budou muset vydat zhruba 6 300 korun – třeba 2 000 korun na aktovku, stokoruny pak na penály, sešity, přezůvky, cvičky na tělocvik a tak podobně. Pak to dá cca 6 300, 6 400 korun, ovšem záleží na kvalitě. Když bude někdo ochotný nakupovat pro svoji ratolest nejlevnější zboží, tak se dostane určitě pod již zmíněnou finanční částku. Nezapomeňme na školní obědy, což může činit třeba 750 až 800 korun měsíčně. Vše je v částce 6 300 korun započítáno. Nicméně platí, že školní potřeby jsou nejdražší v historii, ale zatím zdražovaly pod úrovní obecné inflace. Myslím si, že příští rok to může být pro domácnosti větší náraz, než je to nyní," uzavřel Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.