Školy zvažují rozdělování studentů na očkované a neočkované, říká prezident ČLK. Nakažených je podle něj ve skutečnosti víc

Škola - Ilustrační snímek
Škola – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 10. 2021

Nově odhalených případů covidu přibývá po celém Česku a epidemie dál sílí. Letošní podzimní vlna nebude podle odborníků tak silná jako ta, kterým ČR čelila vloni nebo na jaře, riziko ale vidí jinde. "Skutečný počet nakažených lidí bude zřejmě větší, protože se covid šíří hodně mezi školáky," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53). Popsal také, jak se některé školy snaží s covidem bojovat po svém a co se pokusí prosadit. Promluvil i o povinném očkování.

Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru, to je o skoro 500 víc než před týdnem a nejvíc o víkendovém dni od začátku května. V nemocnicích bylo 463 pacientů s nemocí covid-19, setrvale roste i takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel. Nyní je 86, před týdnem mělo přitom hodnotu 56. Podle Milana Kubka je ale nakažených ve skutečnosti víc, než kolik uvádějí data na webu ministerstva zdravotnictví.

"To, že se nám vlna rozjíždí, vidíme už několik týdnů. Díky tomu, že 56 % lidí je očkovaných je ten rozjezd pomalejší, než by jinak byl. Skutečný počet nakažených lidí bude zřejmě větší, protože se covid šíří hodně mezi školáky a ve školách se plošně netestuje. Příští týden asi budou padat dvoutisícové hranice a na přelomu října a listopadu můžeme být na třech tisících. Samozřejmě porostou i počty hospitalizovaných," řekl prezident České lékařské komory pro ŽivotvČesku.cz.

Některé školy s epidemií bojují po svém. "Já se přiznám, že jsem nepochopil, proč se neprovedla další vlna plošného testování ve školách. Vím, že některé školy jsou v tom aktivní samy. Například gymnázium, kam chodí mé dcery, bude studenty testovat každé pondělí a zvažují rozdělování na očkované a neočkované studenty, tedy očkovaní by se učili prezenčně a neočkovaní dálkově. Školy se zoufale snaží udržet se v chodu, protože si nikdo nepřeje, aby ta situace zašla tak daleko, jako loni, aby se školy musely zase na měsíce zavřít," vysvětlil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz, co některé školy dělají pro to, aby letos zůstaly otevřené.

Milan Kubek bude chtít prosadit důležitou změnu, která by mohla zdravotnictví a především pacientům, ať už covidovým nebo ne, ulevit. "Já se budu snažit prosadit to, abychom rozdělili nemocnice na ty, které budou vyčleněné pro pacienty s covidem a na nemocnice, které zůstanou takzvaně čisté, bez covidu, aby se nemusela omezovat zdravotní péče. To znamená, aby byly bezpečné, aby se lidé nebáli do nich chodit a aby mohly fungovat pokud možno normálně," popsal prezident ČLK pro ŽivotvČesku.cz, o co se chce pokusit.

Letos jsou zcela největší obavou hned po naplněných nemocnicích zavřené školy. Loňský školní rok probíhal převážně distančně žáci i studenti se do lavic posadili jen na pár dní. Distanční výuka se u mnohých podepsala nejen na znalostech, ale také na psychice. Pokud se situace zhorší do takové míry jako loni či na jaře, podle Kubka by nebyla jiná možnost, než školy znovu zavřít. Očkování proti covidu by zavedl jako povinné.

"Pokud se epidemie rozjede, v nemocnicích budou tisíce nemocných a budou nám lidé umírat po stovkách, tak nám nic jiného nezbyde. Ale to, co bylo ještě nějak odůvodnitelné vloni tím, že jsme neměli vakcínu, neměli jsme jak s epidemií bojovat, politici podcenili nástup podzimní vlny v souvislosti s volbami a pak se lidem chtěli zalíbit před Vánocemi, tak to by teď bylo naprosto neodůvodnitelné. Nástroj máme, nástrojem je očkování. Pokud si lidé nedají říct, tak cestou bude povinné očkování. Nemůžeme takhle přežívat roky," dodal prezident ČLK Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.