Skončil letní čas. Nezapomeňte si přeřídit hodiny. V 03:00 se posunuly na 02:00

V noci na dnešek končí letní čas a začíná zimní
V noci na dnešek končí letní čas a začíná zimní
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2020

Začal platit zimní astronomický čas. Ve 03:00 se hodiny posunuly zpět na 02:00 a noc se stala o hodinu delší, což ocení zejména ti, kteří si rádi přispí. V tomto režimu se »pojede« dalších pět měsíců, a to do 28. března příštího roku.

Původně měla změna času podle plánu Evropské komise v nadcházejícím roce skončit. Evropské země měli najít shodu, který z časů bude platit celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Ale zasáhla vyšší moc a vlivem pandemii se jednání odsunula. Není tak vůbec jisté, jestli ke sjednocení vůbec dojde.

Letní čas byl prvotně zaveden z důvodu úspory energie, což dnes už není zcela argument. Diskutuje se ale o vlivu na lidské zdraví. A tak více se odborníci přiklánějí k času, který diktuje život v zimě.

Historie změny časových pásem uvádí, že v českých zemích se poprvé letní čas zavedl v letech 1915 a 1916. Později - během druhé světové války se zavedl v roce 1940 a trval do roku 1949. Znovu byl zaveden před 40 lety za energetické krize - takzvaného druhého ropného šoku. Od roku 1996 se Česká republika přidala ke zvyklostem Evropské Unie. Od té doby platí časový posun po sedm měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.