Skončil letní čas. Nezapomeňte si přeřídit hodiny. V 03:00 se posunuly na 02:00

V noci na dnešek končí letní čas a začíná zimní
V noci na dnešek končí letní čas a začíná zimní
Foto: Profimedia.cz

Začal platit zimní astronomický čas. Ve 03:00 se hodiny posunuly zpět na 02:00 a noc se stala o hodinu delší, což ocení zejména ti, kteří si rádi přispí. V tomto režimu se »pojede« dalších pět měsíců, a to do 28. března příštího roku.

Původně měla změna času podle plánu Evropské komise v nadcházejícím roce skončit. Evropské země měli najít shodu, který z časů bude platit celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Ale zasáhla vyšší moc a vlivem pandemii se jednání odsunula. Není tak vůbec jisté, jestli ke sjednocení vůbec dojde.

Letní čas byl prvotně zaveden z důvodu úspory energie, což dnes už není zcela argument. Diskutuje se ale o vlivu na lidské zdraví. A tak více se odborníci přiklánějí k času, který diktuje život v zimě.

Historie změny časových pásem uvádí, že v českých zemích se poprvé letní čas zavedl v letech 1915 a 1916. Později - během druhé světové války se zavedl v roce 1940 a trval do roku 1949. Znovu byl zaveden před 40 lety za energetické krize - takzvaného druhého ropného šoku. Od roku 1996 se Česká republika přidala ke zvyklostem Evropské Unie. Od té doby platí časový posun po sedm měsíců.