Skoro 40 tisíc mrtvých už stačilo, apeluje Jaroslav Flegr. Vysvětlil, jak zabránit propuknutí nové vlny epidemie

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 9. 2021

Přes letní prázdniny to vypadalo, jako by epidemie koronaviru byla zcela na ústupu. Se zahájením nového školního roku, kdy se žáci vrátili zpátky do lavic a řada zaměstnanců do pracovního kolektivu, začíná podle profesora z Přírodovědecké fakulty UK Jaroslava Flegra (63) nárůst počtu infikovaných. "Myslím si, že se nám tu rozjíždí zase další vlna, a to se teprve tento týden projeví zahájení školní docházky. Určitě by se mělo testovat v pracovních kolektivech a omezil bych veškeré akce, kde se shlukuje větší množství lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V současné době je podle oficiálních statistik v Česku plně naočkovaných osob 5 780 819. Nejvíce proočkovanou skupinou zůstávají lidé ve věku 45 až 49 let – s oběma dávkami je 580 855 s proočkovaností 65,8 procent. Naopak nejméně je očkovaných ve věku 0 až 17 let – 189 925 s proočkovaností 9,4 procenta. K dnešnímu dni reprodukční číslo stouplo na 1,27. To odráží rychlost šíření viru v populaci.

"Když se podíváme na přírůstky nakažených oproti minulému týdnu, tak jasně vidíme, že stoupají. Přes léto se v Česku epidemie zklidnila - reprodukční číslo dlouho oscilovalo kolem jedničky. To znamená, že promoření a proočkování dosáhlo zhruba 73 procent, což na kolektivní imunitu v létě stačilo. Jenže s koncem léta, poklesem teplot a návratem lidí z dovolených a žáků do škol by už bylo na udržení kolektivní imunity potřeba mít imunních podstatně více, určitě přes 80 procent. To nemáme a vzhledem k poklesu tempa vakcinace a ubývání imunity u osob co prodělali covid či absolvovali očkování před dlouhou řadou měsíců, už asi ani mít nebudeme. Dnes vidíme, že se nám epidemie už zase svižně rozjíždí – reprodukční konstanta je tuším 1,27 a na podobných hodnotách se drží už pár dnů. Do konce týdne se navíc projeví školní docházka. Co dělat? Určitě co nejvíc testovat v pracovních kolektivech a ve školách. A to skutečnými testy určenými pro bezpříznakové osoby - tedy PCR testy. Je hezké, že necháváme vydělat dovozcům antigenních testů, případně úředníkům, kteří tyto testy schvalují, ale z hlediska zastavení epidemie samotestování testem určeným pro příznakové osoby valný význam nemá. Měly by se také maximálně omezit hromadné kulturní, sportovní a společenské akce. Zkrátka cokoli, kde se dá očekávat větší koncentrace lidí. Měli bychom se zdržovat v co nejmenších kolektivech a všude kde je to možné, tak se držet mimo budovy. Čím odpovědněji se všichni budeme chovat, tím později bude nucen stát opět přitáhnout šrouby," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nejzásadnější je, aby senioři měli možnost nechat se naočkovat.

"Doteď jsme seniory v podstatě nechávali napospas osudu – sice jsme zařídili, že se smějí nechat očkovat, ale nepomohli jsme jim, aby doopravdy mohli. U hodně z nich je mezi smět a moci nebetyčný rozdíl. Je potřeba jezdit za seniory domů a cíleně se je snažit vyhledat, přesvědčovat a rychle očkovat. Jsou tou zdaleka nejrizikovější skupinou. Ty pojízdné očkovací stanice, o kterých tu a tam ve zprávách slýcháme, budou nejspíš výsledkem místní iniciativy jednotlivců. Ale tohle by mělo být podporováno oficiálně na všech úrovních. Čím více seniorů a rizikových pacientů se nám podaří naočkovat a doočkovat třetí dávkou, tím méně jich bude opět umírat. Skoro čtyřicet tisíc mrtvých už stačilo! Opakuji, nic není nyní důležitější, než očkování rizikových osob. Pokud to nepodceníme, tak bychom na podzim nemuseli zažívat znovu lockdown, protože se nepřeplní JIPky a nezahltí krematoria. Podle mého názoru nás k němu dotlačí naši drazí odpírači očkování nejpozději v lednu, ale do té doby snad máme šanci epidemii udržet pod kontrolou i bez takto drastického a nákladného zásahu do našeho života," vysvětlil evoluční biolog pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov považuje především variantu delta za velký problém, který nelze brát na lehkou váhu. "Asi ani ten největší pesimista neočekával, že přijde něco, co bude skoro třikrát infekčnější než britská varianta. Nejen, že je delta nakažlivější, ale má i horší dopady na zdraví neočkovaného člověka. Velké procento lidí v porovnání s dřívějškem už je naočkováno, případně se s onemocněním setkalo, takže se může zdát, že delta posílá do nemocnic méně lidí. Ale pokud vezmeme neočkovaného člověka, který covid-19 neprodělal, tak ho právě delta pošle do nemocnice s dvojnásobnou pravděpodobností než předchozí varianty viru," uzavřel Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.