Slabé a silné stránky prezidenta Petra Pavla očima jeho poradce: Je to vizionář

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 5. 2023

Petr Pavel byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše. Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana. Přesně 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu složil prezidentský slib a zahájil pětileté funkční období. Ve funkci je nyní přes dva měsíce a za tak krátkou dobu stihl několik zahraničních cest a postavil se čelem řadě výzev. Pro ŽivotvČesku.cz jeho poradce v oblasti mezinárodních vztahů Petr Kolář odpověděl na dotaz, jaké má prezident slabé a silné stránky.

Prezident Petr Pavel se od svého nástupu do funkce projevil jako muž, který má perfektně srovnané hodnoty a priority a je rozený státník. Přesto se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala jeho poradce Petra Koláře, jak prezidenta vnímá svým pohledem - tedy jaké jsou jeho přednosti, ale i slabiny.

"O slabinách nevím, kdybych věděl, tak o nich mluvit nebudu," uvedl mezinárodně uznávaný diplomat Petr Kolář s šibalským úsměvem pro ŽivotvČesku.cz. Pak se vyjádřil směrem k silným stránkám hlavy státu.

"S čím mi pan prezident dělá radost, a čím mi opravdu imponuje, tak jednoznačně tím, že dokáže i na mezinárodní scéně být dostatečně důrazný a přitom srozumitelný, a to tak, aby jeho přirozenou autoritu vnímali nejen naši spojenci, ale i naši nepřátelé. Dále také to, že dokáže uvažovat strategicky a dlouhodobě, a když se podíváte na jeho projevy a veřejná vystoupení, tak jsou vizionářské. Příkladem uvedu nedávnou návštěvu Kodaňského summitu pro demokracii, kde mluvil o tom, že demokratický svět má šanci uspět pouze tehdy, když bude vystupovat jednotně; musí být silnější než jeho rivalové. To je totiž zcela zásadní do budoucna, aby došlo k propojení demokracií ve světě a naučili jsme se maximálně využívat tento potenciál," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který jako velvyslanec působil ve Švédsku, Rusku, Irsku a USA a byl vždy respektován a uznáván pro své vysoké kvality a demokratické hodnoty.

V neděli prezident Petr Pavel zároveň při tryzně v Terezíně opětovně apeloval na to, aby se nerezignovalo na snahu porazit Rusko na Ukrajině. Motivací by podle něj měla být historická zkušenost.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.