Slova, která překvapí. Adam Vojtěch zhodnotil projev ministra Romana Prymuly. Bylo tam přiznání chyb, říká

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Se svolením Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2020

Projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly (56), který se měl uskutečnit v pondělí, nakonec veřejnost viděla až v úterý. Ministr v něm mluvil o věcech, které jej podle jeho slov nejvíce tíží. Hovořil o nově chystaném plošném testování, vysvětlil přijatá opatření, přislíbil také lepší komunikaci a zdůraznil, že počty mrtvých budou v dalších dnech stoupat. Redakce ŽivotvČesku.cz požádala bývalého ministra Adama Vojtěcha (34), zda by zhodnotil celkový projev svého nástupce.

Exministr Adam Vojtěch si nenechal projev k národu z úst Romana Prymuly uniknout. Jako muž, který rezort zdravotnictví úspěšně vedl tři roky, má k němu stále hodně blízko.

"Pokud jde o obsah projevu, myslím si, že vše bylo řečeno korektně a správně. Situace byla zhodnocena dobře a reálně bez nějakého přikrášlování. Myslím si, že pan Prymula navazuje na to, na čem jsme v poslední době začali pracovat i z hlediska opatření. Hovoří se o tom, že tvrdá opatření se měla udělat už na začátku září, na druhou stranu faktem je, že situace se vyvíjela postupně. My jsme přijímali opatření v čase a stále se zpřísňovala situace. Zároveň jsme ale nechtěli zemi uvrhnout do lockdownu, protože by to mělo zásadní ekonomické dopady," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr Adam Vojtěch, který ale odmítl hodnotit aranžmá projevu, které bylo pro některé lidi rozpačité, s tím, že ho zajímal obsah sdělení.

"Projev odráží vývoj současné a nelehké situace. Bylo tam přiznání určitých chyb, které se staly. Samozřejmě nikdo není neomylný a je jasné, že chyby se dějí i přes to, že chceme, aby se stávaly v minimální míře. Celkově projev byl správný z hlediska opatření a z hlediska zhodnocení celkové situace," dodal pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který na jaře úspěšně provedl republiku první vlnou epidemie.

Že současný stav je velmi kritický, svědčí skutečnost, že v nemocnicích leží podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2920 lidí s covidem-19. Stav 543 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. Podle posledního průzkumu se v souvislosti s šířením koronaviru v září o své zdraví obávaly téměř tři pětiny českých občanů. Téměř tři čtvrtiny Čechů obávají i o zdraví svých blízkých.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.