Slova, která vhání slzy do očí: V posledním rozhovoru Libuška Šafránková promluvila o Popelce a jak tráví Vánoce

Herečka Libuše Šafránková
Herečka Libuše Šafránková
Foto: David Malík / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 12. 2021

Legenda české kinematografie Libuška Šafránková (†68) navždy v srdcích fanoušků a na filmovém plátně zůstane zapsaná jako fenomenální herečka s výjimečným kultivovaným projevem a talentem. Svým mimořádným talentem a osobností obřích rozměrů oslovila několik po sobě jdoucích generací a dodnes zůstává nezapomenutelná v mnoha svých slavných rolích. Jednou z nich je i krásná Popelka v pohádce Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka (†88). Letos sledování slavné pohádky bude pro mnohé více nostalgické než kdy jindy. Bude totiž s vědomím, že Libuška Šafránková odešla 9. června do hereckého nebe. Pro ŽivotvČesku.cz stihla poslední rozhovor o své nejslavnější roli.

Libuška Šafránková, manželka hereckého velikána Josefa Abrháma (81), patřila mezi dokonalé hvězdy českého filmu i divadla a už od svých mladých dívčích let okouzlovala diváky v rolích, jako byla například v roce 1971 laskavá Barunka ve filmovém zpracování Babičky podle předlohy Boženy Němcové. Jen o dva roky později ztvárnila krásnou Popelku v legendární pohádce Tři oříšky pro Popelku. Pro své výjimečné nadání, specifický projev a jedinečný půvab byla nepochybně jednou z nejobsazovanějších hereček v Česku. A to plným právem.

Herecká ikona Libuška Šafránková se pro ŽivotvČesku.cz o loňských Vánocích svěřila s tím, jak stráví svátky a jaké tradice jsou u nich v rodině každoroční povinností.

"Vánoce budu trávit jako vždycky. Akorát to bude veselejší, protože máme víc dětí. Nejmladšímu jsou dva roky, staršímu tři, dalšímu je dvanáct a nejstaršímu pak čtrnáct let. Asi budeme celá rodina pohromadě. Prosinec utekl jako voda. Slavili jsme manželovy narozeniny, takže se přiznám, že třeba stromeček ještě vůbec nemáme. Každoročně dodržujeme všechny křesťanské tradice," řekla přesně před rokem Libuška Šafránková pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je už čtyřnásobnou babičkou.

Každé svátky je součástí televizního programu vánoční skvost – pohádka Tři oříšky pro Popelku. Libuška Šafránková si tehdy užívala svých vnoučat, a tak nebylo jisté, zda vůbec najde čas na to, aby sledovala slavný pohádkový příběh, do kterého vnesla nejen krásu, ale i jedinečné kouzlo.

"Jak máme doma hodně dětí, tak nevím, jestli se to povede. Zatím se to moc nedařilo, abych sledovala televizi. Kluci jsou velcí a moc šikovní, už sami natáčí filmy – dokonce vyhráli nějakou filmovou soutěž. Jsou tady už nové generace, které je třeba vnímat. Proto to letos bude asi zase bez Popelky," přiznala před rokem pro ŽivotvČesku.cz s úsměvem velká dáma českého filmu, která ztvárnila desítky brilantních rolí nejen v divadle, ale i filmu.

"Mám před sebou jednu ušlechtilou věc – texty, které napsala Betyna Landovská o svém tátovi (herci a dramatikovi Pavlovi Landovském (†78), pozn. red.). Vrací mě to o dvacet, třicet let zpátky, kdy jsme spolu prožívali jeho excesy. Cítím se poctěná, že toho budu součástí, protože jsem ho měla moc ráda a byl má srdeční záležitost. Je to sice hodně stránek, ale myslím si, že to stojí za to. Za zpracování, které se dostane k lidem," prozradila herečka pro ŽivotvČesku.cz své další plány, které měla v plánu realizovat v úvodu nového roku - tedy roku 2021.

"Jmenuje se to Nikdy není pozdě na šťastné dětství a jeho dcera s velmi příjemným nadhledem a humorem sepsala tuto knihu, která je až tragikomická. Budu to namlouvat a vznikne z toho mluvené slovo," dodala národem milovaná herečka pro ŽivotvČesku.cz ve svém posledním rozhovoru ohledně pohádky, jejíž sledování se stalo národní tradicí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.