Slova Tomáše Řepky k zápasu s Rangers. Od Sparty čeká koule. Použil jen jedno slovo k téma rasismus a Kamara

Tomáš Řepka
Tomáš Řepka
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2021

Dlouholetý letenský kapitán, vynikající obránce a v současné době také moderátor diskuzního pořadu Red Card Tomáš Řepka (47) se na utkání Sparty proti Glasgow Rangers hodně těší a je zvědavý, zda tým jeho srdce předvede ve Skotsku lepší výkon než v posledním ligovém kole. "Já chci hlavně vidět kvalitní a bojovný fotbal. Ať se klidně prohraje, to se může stát, ale ať ten zápas má koule, ať bojují, ať se snaží hrát, to když uvidím, tak je to pro mě podstatnější než vítězství," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, který momentálně působí ve funkci hrajícího trenéra v Červených Janovicích na Kutnohorsku.

Tomáši, Spartě se utkání na Slovácku vůbec nepovedlo a výsledek 0:4 je ještě milosrdný. Tým zaostával fotbalově, rychlostně i bojovností. Ten nevydařený zápas ale musí hodit za hlavu, ve čtvrtek Spartu čeká v rámci Evropské ligy možná utkání roku. Co se hráčům po tom výprasku na Slovácku honí hlavou? S čím proti Rangers vyrukují?

Souhlasím, že je to enormně důležité utkání. Pokud hráč fotbal miluje a záleží mu na úspěchu týmu, tak se mu nic příjemného hlavou nehoní. Na druhou stranu každý zápas je jiný, začíná se zase od stavu 0:0. Utkání na Slovácku může zanechat na některých hráčích malou jizvičku, může se stát, že si to potáhnou do dalšího zápasu, nic příjemného to není. Do hlav ale těm klukům nevidím, osobně je ani neznám, takže jak to jednotlivci nesou, to nevím. Věřím ale, že z toho utkání na Slovácku se poučili, že nebudou dělat stejné chyby a předpokládám, že to bude úplně jiný zápas, stejně smýšlí ale hlavně fanoušci, kteří věří, že tým tu potupnou porážku ze Slovácka odčiní, že se s tím poperou a ze skupiny Evropské ligy postoupí dál.

Musím se zeptat i na notoricky známou kauzu Glena Kamary. Podle Skotů jsou Sparta i Slavia rasistické kluby a také panují obavy o bezpečnost sparťanských fanoušků, kteří se do Glasgow vydali. Ovlivní tato nepříjemná kauza čtvrteční zápas?

Já myslím, že už ne, už je to dlouho, už je až trapné pořád to řešit. Paradoxně nejvíce to hecoval trenér Steven Gerrard, ten už je pryč, takže si myslím, že už to bude standardní zápas. Ono se to vlastně pořádně Sparty netýkalo, týkalo se to hlavně Slavie, jestli tedy Skotové hází oba týmy do jednoho pytle, tak je to asi jejich věc, ale já si myslím, že už snad žádné dozvuky nebudou.

Ve Spartě je pod enormním tlakem každý trenér a Pavel Vrba není výjimkou. Hodně se diskutuje, zda z týmu dokázal vymačkat maximum. Letenští dva zápasy zahrají výborně, pak přijde útlum a šok, jako třeba na Slovácku. Dokázal Pavel Vrba z hráčů dostat maximum? Nebo ten tým má navíc?

To jsou dvě věci, tedy tým a trenér. Jestli trenér Vrba z hráčů vymačkal maximum, to nevím, ale osobně si to nemyslím. Podle mě v nich jsou ještě rezervy, hráči jsou kvalitní a hráčská kapacita je ve Spartě velká. Samozřejmě i trenér je jen člověk a může občas při volbě sestavy sáhnout vedle... Nasadí třeba do zápasu hráče, kterým věří, kteří vypadali dobře na tréninku, jevili se třeba dva dny výborně, on je pošle do zápasu a pak to v utkaní dopadne špatně, to se stává, trénink a zápas jsou prostě rozdílné věci. Pavel Vrba má právo se rozhodnout na základě tréninku a i on má právo chybovat. Občas se to stane a myslím, že se mu to v kariéře ještě párkrát stane, ve Spartě by se to ale nemělo stávat často. Také je to věc času, jak dlouho trenér s hráči pracuje, zda si mohl vybrat ideální typy, zda mohl mluvit do posil, ale toho času moc nebylo, takže jsou tam hráči, kteří tam jsou... Pořád ale věřím, že když Sparta dá Vrbovi šanci na delší dobu, tak si přivede i svoje hráče, trochu to pozmění a kádr bude vypadat trochu jinak.

Fanoušky určitě zajímá tip na utkání. Jak to podle vás v Glasgow dopadne?

Já nerad tipuji. Já chci hlavně vidět kvalitní a bojovný fotbal. Ať se klidně prohraje, to se může stát, ale ať ten zápas má koule, ať bojují, ať se snaží hrát. To když uvidím, tak je to pro mě podstatnější než vítězství. Já to říkal po posledním ligovém utkání, Slovácko prostě bylo lepší, ale kdyby to byl od Sparty bojovný výkon a »jezdili po zadku«, tak by se na ně nikdo nezlobil, i kdyby prohráli... Jenže tam jsem bojovnost neviděl, teď ji vidět chci, ať prostě naplno pracují, bojují a pak to buď vyjde, nebo nevyjde, ale fanoušek uvidí, že na hřišti nechali všechno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.