Smrt chlapce, který se udusil potravou, nastolila otázku, jak se v ČR počítají oběti covidu: Je na nás tlak veřejnosti, řekl ředitel ÚZIS Dušek

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 2. 2022

Případ dvanáctiletého chlapce, jehož rodina oznámila, že si nepřeje, aby jeho úmrtí bylo vedeno v covidové statistice, vyvolal otázku, jak se přesně počítají oběti covidu v ČR. "V České republice jsou na základě tlaku veřejnosti a tlaku médií denně zveřejňovány počty úmrtí osob, které v době úmrtí byly covid pozitivní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek.

V oficiálních statistikách ministerstva zdravotnictví se objevil dvanáctiletý hoch z Prahy, který je veden jako oběť covidu. Rodina ale tvrdí, že to není pravda.

"Zemřel sice s covidem, ale z úplně jiné příčiny. Měl těžkou nevyléčitelnou genetickou nemoc, nemohl chodit ani sedět, nemluvil, vážil pouze 13 kg a hlavní příčinou jeho odchodu bylo vdechnutí zvrácené potravy do plic," uvedla rodina ve vyjádření pro zpravodajský web TN.cz.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, že do statistik se počítají všichni, kdo v době smrti byli pozitivní na koronavirus.

"V České republice jsou na základě tlaku veřejnosti a tlaku médií denně zveřejňovány počty úmrtí osob, které v době úmrtí byly covid pozitivní. Příčina úmrtí se hodnotí exaktně přesně podle mezinárodních pravidel, tedy podle pravidel, která vydala Světová zdravotnická organizace. Musí se hodnotit vždy zpětně, musí se dosbírat data ze zdravotnické dokumentace. Je to v gesci Českého statistického úřadu, podílí se na tom velký panel expertů, nejde rozhodně o rozhodnutí jednoho úřadu. Probíhá to vždy zhruba do května následujícího roku a pak jsou seriózně vydány statistiky úmrtí, kde je jasně určena příčina úmrtí. Nyní je jednoznačně uzavřen rok 2020, kde je naprosto vidět, kteří pacienti umřeli z primární příčiny covidu a u kterých byl covid-19 asociovanou příčinou s úmrtím. Do května 2022 takto bude vyhodnocen i rok 2021," sdělil Dušek pro ŽivotvČesku.cz.

Případ chlapce z Prahy tak vyvolal u části veřejnosti otázky, zda covidová data jsou relevantní. Sám Dušek uvedl, že v minulosti navrhoval, aby se systém počítání obětí změnil.

"To, že denně publikujeme počty úmrtí pacientů, kteří v době úmrtí byli covid pozitivní, je rozhodnutí správce systému (ministerstvo zdravotnictví, pozn. red.), je to tlak veřejnosti a tlak médií. Já si nemyslím, že to je správně, několikrát jsem i formálně navrhl, že by se to mělo změnit. Reakce veřejnosti ale byla extrémně odmítavá," uvedl ředitel ÚZIS pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.