Smrt zdravotní sestřičky Kateřiny zasáhla celou republiku. Lékařka se kvůli tomu opřela do odmítačů roušek

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2020

Smutná zpráva o smrti zdravotní sestřičky Kateřiny Š. (†39), která zemřela na covid-19 před pár dny, zasáhla nejen zdravotnictví a blízké, ale i veřejnost. Po mladé mamince zůstala malá holčička Anetka, která musí prožívat ztrátu, která se dá jen těžko popsat. Na oficiální prohlášení o úmrtí sestřičky, které zveřejnil ředitel Nemocnice Jihlava, zareagovala lékařka z Lékařského odborového klubu – Svazu český lékařů, která poslala drsný vzkaz popíračům epidemie a roušek, aby si uvědomili, že kvůli jejich neochotě a bezohlednosti umírají lidé a rodiny přichází o své milované.

Život dokáže být krutý a nebere ohledy na to, komu ublíží nebo jakou bolest způsobí. Ze strany jihlavské nemocnice přišla smutná zpráva o úmrtí teprve 39leté zdravotní sestřičky Kateřiny Š., která pracovala na Ortopedicko-traumatologickém oddělení a podlehla onemocnění covid-19. Podle kolegů to byla velmi laskavá, hodná a empatická žena, která rozdávala radost a její smích byl pověstný. Ale především to byla také maminka malé dcerky Anetky, která musí prožívat jako dítě obrovskou bolest, která se slovy těžko popisuje.

Smrt zdravotní sestřičky zasáhla nejen rodinu a zdravotnictví, ve kterém působila, ale také širokou veřejnost. Lidé na sociálních sítích začali hned řešit to, jak by šlo pomoct malé Anetce, a zda mohou někde přispět na transparentní účet pro rodinu zemřelé Kateřiny Š.. Zareagovala i lékařka ze Svazu českých lékařů, která promluvila v otevřeném dopise a vyjádřila se k popíračům epidemie a nošení roušek. "Dnes námi v nemocnici hluboce otřásla zpráva, že na covid zemřela mladá zdravotní sestřička, matka malé holčičky. Ne, nebyla z naší nemocnice, ani jsme ji osobně neznali, ale i u nás máme řadu nemocných sestřiček, lékařů a dalších zdravotníků. A moc si přejeme, aby se všichni vrátili zpátky, moc si přejeme, aby se všichni nemocní zdravotníci uzdravili. A přitom víme, že všichni už se nevrátí, i mezi zdravotníky si covid vybírá své oběti," napsala lékařka Lenka Doležalová v oficiálním vyjádření na sociálních sítích.

Otevřený dopis členky předsednictva LOK-SČL všem odmítačům roušek Dnes námi v nemocnici hluboce otřásla zpráva, že na...

Zveřejnil(a) Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů dne Středa 18. listopadu 2020

"Skutečně někdo může nošení roušek a dodržování hygienických opatření považovat za porušení osobní svobody? Každý z těch obránců pseudosvobody se může dostat k lékaři nebo do nemocnice. Každý z nich pak bude očekávat, že tam bude připravený lékař, sestry a další zdravotníci, bude očekávat, že se o něj postarají, ať už bude mít infarkt, zlomenou nohu nebo se bude dusit při covidovém zánětu plic. A ti zdravotníci tam budou připravení, přestože každá práce s pacientem představuje riziko, a některé výkony velmi vysoké riziko, že se nakazí. Přesto tam budou A tak se Vás ptám – jakým právem žádáte, aby zdravotníci za vaší rádoby svobodu platili vlastním zdravím a vlastními životy?" pokračovala lékařka v razantní, ale upřímné reakci na smrt mladé sestřičky, jejíž dcerka Anetka zůstala bez maminky.

"Skutečně si svojí svobody nenosit roušky vážíte víc než životů sestřiček a lékařů a všech ostatních? Co Vaše svědomí? Co Vaše odpovědnost?" naléhala lékařka Lenka Doležalová ze Svazu českých lékařů na popírače roušek a covidu, kteří podle ní svou bezohledností určitě nechtěně, leč vědomě, přispívají k tomu, že umírají lidé.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.