Smrt zpěvačky Hany Horké, která podle syna zemřela na covid kvůli antivaxerům, okomentovali Vít Rakušan i Lubomír Volný

Zpěvačka Hana Horká (vlevo) zemřela podle rodiny na covid
Zpěvačka Hana Horká (vlevo) zemřela podle rodiny na covid
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2022

Smrt folkové zpěvačky Hany Horké (†57) ze skupiny Asonance, která podle rodiny odmítala očkování proti covidu a poslouchala tzv. antivaxery, komentují i politici a osobnosti veřejného života. Ministr vnitra Vít Rakušan (43) a bývalý poslanec Lubomír Volný (48) přidali komentáře s důrazem na očkování, pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil také zubní lékař Roman Šmucler (52), který odmítl podíl na jejím úmrtí.

Folková zpěvačka Hana Horká (†57) vystupovala jako žena, která odmítá očkování a proti covidu chce nasadit přirozenou imunitu. Podle své rodiny se rozhodla, že se nechá dobrovolně nakazit. Podle svých slov čekala, že dostane variantu omikron, do života jí vstoupila ale mutace delta.

"Ano, jsem prodělanec a přežila jsem i zbloudilou deltu. Ovšem bylo to velmi barvité," popsala zpěvačka svým fanouškům s tím, že se těší, až si konečně jako neočkovaná bude moci zajít na koncert a do sauny. Toho se ale nedožila.

Podle tvrzení jejího syna Jana Reka, kytaristy kapely Jelen, se měla nakazit dobrovolně koronavirem, protože jako neočkovaná chtěla získat potvrzení o prodělání onemocnění. V komentářích pak mladý muž z úmrtí své maminky obvinil českou antivaxerskou scénu. Mimo jiné jmenoval zpěváka Daniela Landu (53) či zubního lékaře Romana Šmuclera, který ale očkovaný je.

"On ji, zdá se, nakazil ten syn, tak jako teď cítí vinu, tak je to smutný příběh, ale to je asi celé," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který rozhodně necítí, že by měl na úmrtí zpěvačky jakýkoliv podíl.

K vyjádření svých názorů využili úmrtí sedmapadesátileté ženy také někteří politici. S komentáři přišli i další lidé z českého veřejného života.

"Nechat se »naočkovat« neověřenými informacemi může být daleko nebezpečnější než tolik démonizované očkování ověřenou látkou. Věřte nebo ne, ale tohle je smutný fakt. Upřímnou soustrast," napsal na svém facebookovém profilu ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan. Někteří lidé v diskuzi ministrovi připomínají, aby nedělal unáhlené závěry.

K vyjádření svých názorů smrt folkové zpěvačky využil také bývalý poslanec Lubomír Volný. "Hana Horká zemřela svobodná a bez znamení Šelmy, protože nechtěla žít na kolenou a klanět se zlu. Být Hana Horká mou matkou, přítelkyní, kamarádkou, ctím její rozhodnutí a klaním se její odvaze, stejně jako ctím rozhodnutí vlastní maminky a klaním se i její odvaze a cti," uvedl Volný na svém blogu a zdůraznil, že jen neočkované lidi považuje za svobodné. Slova o šelmě pak odkazují na biblické Zjevení Janovo. Někteří antivaxeři jsou přesvědčení, že s očkováním přichází na scénu apokalyptické biblické vize.

Potřebu veřejně se vyjádřit k úmrtí ženy, která podle rodiny byla zarytou odmítačkou očkování, měl také cestovatel Dan Přibáň (46). "Když někdo zemře, protože se odmítal očkovat, zemřel na desinformace, nebo s desinformacemi?" zeptal se cestovatel na svém Twitteru. Jeho otázku sdílel u sebe na sociálních sítích datový expert a propagátor očkování Petr Ludwig.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.