Smutná vzpomínka na Makulku: Tatínek jí poslal dojemný vzkaz do »motýlího« nebe

Zemřela Markétka Svobodová. Trpěla nemocí motýlích křídel.
Zemřela Markétka Svobodová. Trpěla nemocí motýlích křídel.
Foto: Archiv Makulka
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2020

Příběh dívenky Markétky Svobodové (†15), která na konci září podlehla vzácnému onemocnění motýlích křídel, zasáhl mnoho lidí napříč generacemi. Od jejího odchodu uběhl měsíc a její tatínek na svoji holčičku zavzpomínal a poslal jí dojemný vzkaz »tam nahoru«.

Když rodiče přijdou o milované dítě, musí prožívat nepředstavitelnou bolest. Patnáctiletá Markétka, které se říkalo Makulka, byla neuvěřitelná bojovnice, která musela zvládnout v tak mladém věku vzácné onemocnění motýlích křídel a přijmout všechny bolesti a strasti, které tato diagnóza přináší. V nelehké situaci se ocitli také její rodiče, kteří jí museli projevit obrovskou podporu a dát jí každodenní náročnou péči. Jejich láska znamenala pro děvčátko sílu k tomu, aby se nevzdávala.

Epidermolysis bullosa congenita (EB) se řadí mezi genetické vzácné onemocnění, kdy pacienti trpí extrémní citlivostí, křehkostí a jemností kůže. Neopatrný dotek pro ně může znamenat nebezpečí v podobě snadného zranění a také velkou bolest. Dosud se jedná bohužel o nevyléčitelné onemocnění.

❤🖤🖤🖤❤

Zveřejnil(a) Makulka dne Sobota 24. října 2020

Makulka však neměla to štěstí prožít naplno krásný život, jaký si zasloužila. Ve čtvrtek 24. září 2020 nemoci podlehla. Její rodina prožívala těžké chvíle a měsíc po jejím odchodu tatínek Tomáš zavzpomínal na svou holčičku, která i za svůj krátký život vnesla mnoha lidem světlo do života. "Dnes je to měsíc, co jsi odletěla, náš milovaný motýlku. Strašně nám tu chybíš, Makulínko, bojovnice naše nejdražší. I přes všechnu každodenní bolest jsi život milovala a radovala se z každé maličkosti. Jsi a stále budeš naše láska a štěstí. Moc to bolí, že tu nejsi," napsal dojemný vzkaz Tomáš Svoboda na sociálních sítích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.