Smutný Silvestr v Česku: V hlavním městě bez ohňostroje a shromažďování, říká primátor Zdeněk Hřib

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib
Primátor hlavního města Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 12. 2020

Epidemie koronaviru poznamenala i tradiční oslavy konce roku. V řadě měst jsou kvůli vládním nařízením zrušené novoroční ohňostroje a omezení platí i pro obyvatele. Zatímco někde mohou dělbuchy odpalovat bez obav, v jiných městech platí přísný zákaz. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil primátor hlavního města Praha Zdeněk Hřib (39), který smutně konstatoval, že letošní závěr roku město bohužel nic nechystá.

Koronavirus zapříčinil to, že situace v souvislosti s oslavami příchodu roku 2021 se v krajských městech různí. Ve některých totiž platí zákaz používání pyrotechniky, v jiných bez problému třeba na vlastním pozemku lze ukázat sousedům pořádnou světelnou show.

V případě Prahy bude letos oproti předchozím rokům hodně velké ticho. "Letos ohňostroj nebude a nebude ani žádná jiná náhrada, a to kvůli epidemiologickým omezením. Není tedy možné, aby se shromažďoval větší počet lidí na jednom místě. Kdyby ohňostroj byl nahrazen třeba videomappingem, tak by pochopitelně docházelo ke shromažďování. Což zkrátka v tuto chvíli nejde. Takže město v tuto chvíli nic neorganizuje. Ale pevně doufám, že až epidemie bude pod kontrolou, tak snad se nám podaří do Prahy přinést dronovou show. To si myslím, že by Praze jako evropské metropoli slušelo," řekl pro ŽivotvČesku.cz charismatický politik.

Zakázané jsou i tzv. lampiony štěstí, a to na celém území města. Od 1. prosince platí vyhláška, která na některých místech metropole zakazuje používání pyrotechniky. Jde zejména o centrum, parky, náplavky, blízkost nemocnic či domovů pro seniory.

Pražský magistrát zveřejnil interaktivní mapu, na které jsou zachycena místa, kde je odpalování pyrotechniky zakázáno, ale i to, kde si ohňostroj lze odpálit. Rozhodně zákaz platí v historickém centru.

Novoročního ohňostroje se letos nedočkáme ale nikde. V reakci na epidemickou situaci téměř všechna města v Česku oslavy Nového roku zrušila.

Aktuálně navíc platí nejen omezení shromažďování ve vnitřních i venkovních prostorech na dva lidi, prodloužený je zákaz nočního vycházení, který začíná ve 21:00 a trvá do 4:59.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.