Sněhová nadílka na Štědrý den nebude. Meteoroložka upřesnila, jaké počasí nás čeká

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 12. 2020

Vánoce jsou posledními svátky v roce, ke kterým zkrátka patří zimní počasí v podobě mrazivých teplot a sněhu. Jenže ladovské zimy se ani letos nedočkáme a místo ní nás čekají naopak teploty nad nulou a tající bílé závěje.

Tradiční zima začíná být spíše hezkou vzpomínkou, kterou si Češi uchovávají z dob minulých. Ne každý sice zimě holduje, ale především k času vánočních svátků patří sněhová nadílka a mráz, který nechává na oknech »malby«. Ale počasí se bohužel neumoudřilo a závěje sněhu a kouzelná zimní atmosféra bude letos jenom v televizních pohádkách a filmech.

"Letos budou další Vánoce na blátě. Loni bylo na Štědrý den až 8 °C, letos by se to mělo pohybovat mezi 1 °C až 6 °C. Horší je to, že loňské vánoční svátky ležel sníh alespoň v horských oblastech a tentokrát by zřejmě neměl být ani na horách. Trocha sněhu, která napadne o víkendu na horách, by měla příští týden roztát. Důvodem je inverzní charakter počasí a s tou inverzí »doválčíme« až do Štědrého dne," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

"Je málo denního světla a zřejmě budeme i bez slunečních paprsků, protože v nížinách zůstaneme pod zataženou oblohou. Deštivo moc nebude. Pár srážek spadne tento víkend, můžeme očekávat mrholení nebo slabý déšť, ale nic víc," řekla Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Ale naděje umírá jako poslední. Bílé Vánoce sice letos nebudou, ale sněhu by se Česko přece jen mělo dočkat, i když to nějakou chvíli potrvá. "Zatím to teď na sněžení moc nevypadá. Na pravý zimní charakter počasí si budeme muset počkat až do ledna – nejméně. Pořád jsme s teplotami na bodu mrazu," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.