Sněhové podmínky jsou nejlepší od začátku zimy, říká konzultantka počasí. Přiblížila, co je ve čtvrtek překazí

Pixabay
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 25. 1. 2022

Příznivci zimních sportů v České republice mají díky lednovému počasí v tuto chvíli naprosté žně. Na sjezdovkách leží dostatek sněhu k perfektnímu zážitku z lyžování, snowboardu či sáňkování. "Hory hlásí nejlepší sněhové podmínky od začátku letošní zimy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová a přiblížila, co a kdy dobré podmínky pokazí.

Za poslední roky si mohli Češi v podstatě zvyknout na to, že sněhové podmínky nejsou v zimních měsících ideální a že především Vánoce a období okolo nich se nesou spíše ve znamení bláta, nikoliv sněhové nadílky. Letošní leden je nicméně na sníh skutečně štědrý a kdo si v tuto chvíli odjede užívat zimních radovánek do hor, nebude litovat.

"Hory hlásí nejlepší sněhové podmínky od začátku letošní zimy. Nejvíce sněhu leží na vrcholcích Šumavy v okolí Blatného vrchu (přes 110 cm) a za poslední týden tam připadlo 34 cm. Na Luční boudě je 74 cm sněhu, na Šeráku 47 cm a na Lysé hoře 52 cm," popsala konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz aktuální sněhové podmínky.

Mílovým krokem se blíží pololetní prázdniny, které řada rodin s radostí využije k pobytu v horském prostředí. Vzhledem k tomu, že sněhové nadílky napadne v následujících dnech ještě požehnaně, rozhodně půjde o kvalitně strávený čas.

"Vydatnější sněžení do hor přinese až druhá polovina týdne. Od čtvrtka budou přes naše území přecházet jednotlivé frontální systémy a na horách připadne do konce týdne až 25 cm. Sněhové podmínky na horách budou během pololetních prázdnin a i počátkem jarních prázdnin velmi dobré," navnadila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz ke strávení prázdnin na zasněžených horách.

Na nějaký čas však ideální podmínky k zimním sportům a radovánkám na sněhu překazí silný vítr. Více než na sjezdovkách však kvůli němu bude třeba opatrnosti na vozovkách.

Ještě neděle bude ve znamení slunečné oblohy, pak přijde výrazná změna. "V pondělí počasí ...

"Od čtvrtka ale začne zesilovat vítr. Ten bude na horách dosahovat v nárazech rychlosti až 70 km/h, a tvořit se tak budou sněhové jazyky nebo i závěje," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu