Sněhové podmínky jsou nejlepší od začátku zimy, říká konzultantka počasí. Přiblížila, co je ve čtvrtek překazí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2022

Příznivci zimních sportů v České republice mají díky lednovému počasí v tuto chvíli naprosté žně. Na sjezdovkách leží dostatek sněhu k perfektnímu zážitku z lyžování, snowboardu či sáňkování. "Hory hlásí nejlepší sněhové podmínky od začátku letošní zimy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová a přiblížila, co a kdy dobré podmínky pokazí.

Za poslední roky si mohli Češi v podstatě zvyknout na to, že sněhové podmínky nejsou v zimních měsících ideální a že především Vánoce a období okolo nich se nesou spíše ve znamení bláta, nikoliv sněhové nadílky. Letošní leden je nicméně na sníh skutečně štědrý a kdo si v tuto chvíli odjede užívat zimních radovánek do hor, nebude litovat.

"Hory hlásí nejlepší sněhové podmínky od začátku letošní zimy. Nejvíce sněhu leží na vrcholcích Šumavy v okolí Blatného vrchu (přes 110 cm) a za poslední týden tam připadlo 34 cm. Na Luční boudě je 74 cm sněhu, na Šeráku 47 cm a na Lysé hoře 52 cm," popsala konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz aktuální sněhové podmínky.

Mílovým krokem se blíží pololetní prázdniny, které řada rodin s radostí využije k pobytu v horském prostředí. Vzhledem k tomu, že sněhové nadílky napadne v následujících dnech ještě požehnaně, rozhodně půjde o kvalitně strávený čas.

"Vydatnější sněžení do hor přinese až druhá polovina týdne. Od čtvrtka budou přes naše území přecházet jednotlivé frontální systémy a na horách připadne do konce týdne až 25 cm. Sněhové podmínky na horách budou během pololetních prázdnin a i počátkem jarních prázdnin velmi dobré," navnadila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz ke strávení prázdnin na zasněžených horách.

Na nějaký čas však ideální podmínky k zimním sportům a radovánkám na sněhu překazí silný vítr. Více než na sjezdovkách však kvůli němu bude třeba opatrnosti na vozovkách.

"Od čtvrtka ale začne zesilovat vítr. Ten bude na horách dosahovat v nárazech rychlosti až 70 km/h, a tvořit se tak budou sněhové jazyky nebo i závěje," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.