Sněhový armagedon v ČR, napadne až 20 cm: Hrozí kalamita, komplikace v dopravě i o víkendu, varuje konzultantka počasí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 12. 2021

Ve čtvrtek ráno se lidé v České republice vzbudili a z okna mohli vidět zasněžené okolí. Nadílka se objevila i v nížinách, a přestože pohled na ni je krásný a milovníky zimních radovánek a sportů potěší, u řidičů tomu bude jinak. K ustávání srážek navíc bude docházet až odpoledne. "Může napadnout až kolem 20 cm mokrého a těžkého sněhu a hrozí sněhová kalamita. S komplikacemi v dopravě dnes počítejte v celé východní polovině území," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Už v ranních hodinách napadl sníh na většině území, na jihu za hodinu padaly dokonce až 3 cm nového sněhu a podobný charakter počasí bude pokračovat až do odpoledne, ve východní části republiky pak dokonce až do pátečního rána. Lidé na horách si mohou z oken vychutnat výhled na to, co připomíná ladovskou zimu. Nadílku je třeba si užít, protože čtvrtek na ni bude z celého týdne nejbohatší a pravděpodobně na ni bude nejbohatší až do Štědrého dne. Řidiči ovšem nadšení s milovníky zimy sdílet zřejmě nebudou.

"Čeká nás největší sněhová nadílka v nižších polohách od začátku letošní meteorologické zimy - na jihovýchodě území může napadnout až kolem 20 cm mokrého a těžkého sněhu a hrozí sněhová kalamita. S komplikacemi v dopravě dnes počítejte v celé východní polovině území. Odpolední teploty se zastaví nejčastěji mezi -2 až 2 °C, na Českomoravské vrchovině bude pocitově -5 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová, s čím je třeba kvůli sněhu počítat.

S intenzivním sněžením je třeba počítat především na východě území, kde sníh nepřestane padat až do zítřejšího rána. Na západě území začne srážek ubývat už odpoledne a v následujících dnech bude sněžit jen v horských oblastech.

"Bude převládat velká oblačnost, bude zataženo až oblačno, na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky. Zatímco v západní polovině území bude sněžení během odpoledne slábnout a přechodně i ustávat, na východě území bude trvalé a místy vydatné a napadne a slábnout bude během druhé poloviny noci na pátek, ustávat během pátečního rána," upřesnila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz, jak to ve čtvrtek bude se sněhem.

Přestože sníh se od pátku může v nížinách objevovat jen ojediněle, i o víkendu bude panovat nefalšovaná zimní atmosféra. Je také potřeba mít se na pozoru před nebezpečnými meteorologickými jevy. V následujícím týdnu se ale začne oteplovat a sníh nahradí déšť.

"Od pátku očekáváme sněhové přeháňky na horách místy, jinde ojediněle. Řidiči ale musí být i nadále opatrní, po ránu se mohou ojediněle vytvářet mrznoucí mlhy, místy zmrazky a náledí na silnicích. Také třetí adventní víkend přinese pravé zimní počasí, oteplovat se začne příští týden. Sněžení tak bude v nižších polohách střídat déšť a pozor na srážky mrznoucí," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.