Sněmovna schválila vyplacení příspěvku 5000 korun na dítě. Alena Schillerová upozornila, že rodina, co na něj dosáhne, přišla už o zhruba 40 tisíc korun

Alena Schillerová (vlevo)
Alena Schillerová (vlevo)
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2022

Sněmovna rozhodla. Rodiny s loňskými ročními příjmy do milionu korun hrubého se nejspíše mohou těšit, že od srpna jim bude vyplacen jednorázový příspěvek 5000 korun na dítě do 18 let věku. Návrh emoce budícího zákona v úterý večer schválila Sněmovna beze změn zrychleně ve stavu legislativní nouze. Exministryně financí Alena Schillerová (58) již dříve pro ŽivotvČesku.cz upozornila, že rodina, která na takový příspěvek dosáhne, už od ledna přišla kvůli inflaci až o 40 tisíc korun. "Jsem kritik toho, že to tak dlouho trvá, že je to nedomyšlené," uvedla šéfka státní kasy v Babišově vládě.

Poslanci opozičních ANO a SPD neprosadili rozšíření okruhu příjemců podpory ani její pravidelné vyplácení po několik měsíců. Dávkou chce kabinet zmírnit dopady zdražování na rodiny. Rozpočtové náklady budou činit zhruba 7,8 miliardy korun.

"Rodina, která by dosáhla na slavný příspěvek 5 000 Kč na dítě, který stále není a navíc je podle expertů protiústavní a porušuje evropské právo, přišla od ledna kvůli inflaci až o 40 000 Kč," uvedla Alena Schillerová nedávno na sociální síti Twitter a pro ŽivotvČesku.cz svůj výpočet více rozvedla.

"Počítala jsem to jako meziroční změnu inflace konkrétního měsíce k maximálnímu čistému příjmu rodiny, která má nárok na příspěvek. Inflace - leden 9,9 % (- 8 300 Kč), únor: 11,1 % (- 9 300 Kč); březen 12,7 % (- 10 600 Kč); duben 14,2 % (- 11 800 Kč). Celkem tedy cca 40 000 Kč," vysvětlila, jak k částce došla a pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že jednorázový příspěvek 5000 korun nepovažuje za adekvátní pomoc v současné krizi, kdy řada domácností je zatížena vysokou inflací, která podle údajů Českého statistického úřadu v květnu v rámci spotřebitelských cen stoupla o 16 procent.

"Jsem kritik toho, že to tak dlouho trvá, že je to nedomyšlené, že je to jakýsi příslib ve veřejném prostoru, což mělo navázat na to, že rodina, která má příjem do částky milion, ono se tedy počítá v hrubém, toto bylo v čistém, což je už nepodstatné, což je asi 83.000 korun měsíčně, tak že už v důsledku inflace přichází asi o 40.000 korun. Byl to spíše příklad toho, že koupěschopnost je nižší a že si ta rodina koupí vlastně méně, neboť úspory se znehodnotí než před nějakou dobou, kdy tak vysoká inflace nebyla," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz zkušená politička Alena Schillerová, že jednorázový příspěvek rodiny, které na něj dosáhnou, nespasí.

Příspěvek bude podle schválené novely pro dítě, které 1. srpna nedovrší 18 let. Stát dávku vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. Rodiny, které mají za červen nárok na dětské přídavky, by měly dostat pětitisícovou dávku v srpnu. Ostatním rodičům, kteří budou muset o peníze žádat, by měla podpora dorazit do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání.

S ještě tvrdší kritikou přišel předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. "Příspěvek je v první řadě potřeba dát lidem ihned. Jednání a chování vlády, která chce poslat jednorázově 5000 korun až někdy v červenci, považuji za špatný vtip. Lidé potřebují platit složenky okamžitě a pravidelně, ne pouze v červenci. Proto Přísaha dlouhodobě navrhuje snížení DPH na potraviny. Je to okamžité řešení, u kterého jasně vidíme, že funguje ve více než dvaceti státech Evropy," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Nárok na 5000 korun od státu bude mít podle návrhu dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ji mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích. Do milionového příjmu se bude započítávat nejen výdělek ze zaměstnání a podnikání, ale také z nájmů a rovněž ostatní příjmy. Patří k nim příjem z autorských práv, výživného, z prodeje nemovitostí, cenných papírů i jiných věcí či z převodu firmy. Živnostníkům s paušálem se má započítat jako příjem nejméně polovina celostátní průměrné mzdy. Na podání žádosti budou mít rodiče rok.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.