Sníh, ledovka a vichřice: Česko čeká skutečná zima, která patří k Vánocům, říká meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2020

První prosincový víkend přijde oteplení a obleva. Ale podle meteorologů bude víkendu předcházet mrazivý čtvrtek a velmi chladný pátek. Pocitovou teplotu sníží čerstvý silný vítr. "Ve čtvrtek můžeme čekat sníh, který až do víkendu zůstane ležet i v nížinách," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Na severní Moravě a ve Slezsku se zima důrazně přihlásí o slovo. Podle meteorologů nás čekají krušné dny ale i v Čechách. 

"Ve čtvrtek začne pořádná zima. V ranních minimech teploty klesnou na mínus 6 až mínus deset stupňů Celsia. V maximech ve čtvrtek v Čechám mínus 3 až plus jeden stupeň Celsia. V Čechách se může vytvářet sněhová pokrývka. Na Moravě a ve Slezsku budou odpolední maxima stoupat ke třem stupňům a lze očekávat mrznoucí srážky. Čeká nás pořádná ledovka a bude to hodně klouzat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že na pozoru musí být zejména motoristé. 

Kromě ledovky, která nás bude trápit celý čtvrtek, se přidá sněhová nadílka. Sníh by měl padat na Vysočině, v Jihomoravském kraji, v Olomouckém kraji a Moravskoslezském kraji. Sněhovou pokrývku ale můžeme čekat také v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. 

"Sněhové přeháňky můžeme čekat i v pátek. Na Moravě a ve Slezsku mohou přijít mrznoucí srážky. Tam teploty vystoupají k 5 stupňům Celsia. V pátek nám začne hodně foukat. Rychlost větru v nížinách bude dosahovat až 70 km v hodině. Velmi větrný bude celý víkend. Na Mikuláše naměříme 6 až 10 stupňů Celsia, ale bude foukat čerstvý a silný vítr, na horách vichřice o rychlosti až 110 km/h. Vítr bude velmi snižovat naši pocitovou teplotu. V nížinách nás budou čekat dešťové srážky, na horách mrznoucí srážky. O víkendu přijde obleva, ta sněhová pokrývka by ve čtvrtek mohla zůstat ležet i v nížinách, ale o víkendu by měla roztát," předpověděla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.