Reklama:

Sociolog Bednář: Proč pondělní stávka nemá smysl

Sociolog Vojtěch Bednář
Sociolog Vojtěch Bednář
Foto: Se svolením Vojtěcha Bednáře
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2023

Komentář: Do pondělní stávky se zapojí více než 60 procent základních, středních a mateřských škol v Česku. Vyplývá to z aktuálního odhadu odborů. Některé školy budou zavřené, jiné budou fungovat v omezeném režimu. Stovky firem z průmyslu se do stávky zapojí hodinovým zastavením výroby, celkem může jít až o milion zaměstnanců. Protesty také podpoří řada zaměstnanců z veřejného i soukromého sektoru symbolicky. Týká se to třeba horníků z Mostecka, odborů na úřadu vlády, odborového svazu pozemní a letecké dopravy nebo většiny odborových organizací sdružených v Unii zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO). Podle analytiků bude mít stávka na výkon české ekonomiky zanedbatelný dopad. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl komentář sociolog Vojtěch Bednář. Pondělní protest učitelů, ale také celé řady dalších, je podle něj jasným signálem vládě o tom, že nesmí podceňovat sociální rozměr svého konání. Z praktického hlediska ale nemá smysl.

Reklama:

Důležité je si položit základní otázku, k čemu vlastně slouží stávka. "Je to prostředek kolektivního vyjednávání, který funguje jako krajní mez v případě, že se zaměstnavatelé a zaměstnanci nemohou dohodnout na výši mezd. Současná stávka nesleduje cíle kolektivního vyjednávání, ale spíše politický manifest. Stávkující i protestující to velmi neradi uslyší, ale z čistě praktického hlediska je téměř vyloučeno, aby jejich protest něčeho opravdu reálného dosáhl," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Bednář.

Pondělní stávka je podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) namířená proti dopadům konsolidačního balíčku, poklesu reálných mezd nebo vysokým cenám energií. Školy pak usilují o navýšení své kapitoly ve státním rozpočtu a růst výdělků nepedagogických pracovníků.

Reklama:

Bednář dále vysvětlil, co je za tím, že osobně stávku považuje za zbytečnou. "Prvním problémem jsou nejasné a nejednoznačné požadavky, z nichž část je vymezena negativně – co nechceme, místo toho, co chceme. Takto nastavené požadavky je velmi těžké plnit a jejich naplnění kontrolovat a vynucovat. Je také velmi obtížné o nich jednat jako o kompromisu. Dále – chybějící centrální autorita a lídr. Za protestujícími nestojí autorita žádného jasně viditelného lídra. Odboroví předáci, při vší úctě k nim, nemají charisma, k protestům se sice přidávají podporovatelé z řad politických stran, ale pro ně je to pouze příležitost se zviditelnit, protože být v pozici vlády, dělali by nejspíše totéž, co dělá ona. Především u učitelů je patrné to, že nejsou jednotní ani ve svých požadavcích, ani v tom, kdo je vlastně zastupuje. Nadto nejsou zcela jednotní ani v tom, co přesně je cílem stávky. Nejvíce kuriózní pak je skutečnost, že mezi stávkujícími a ministerstvem, které by v konfliktu stávky mělo být jejich protistranou, ve skutečnosti panuje na mnoha věcech shoda," vypočítal ve svém komentáři pro ŽivotvČesku.cz Bednář.

Den protestů vyhlásila na pondělí ČMKOS. V mnoha podnicích se na čas zastaví výroba, například v největší české automobilce Škoda Auto bude provoz stát dvě hodiny. Velký počet zaměstnanců přijede na demonstraci do Prahy na Malostranské náměstí od 13:00.

Dále se Bednář ve svém komentáři zaměřil na lékaře. "Pokud jde o mediálně mnohem více viditelné lékaře, problém jejich protestu je v tom, že požadují nemožné; nelze jim vyjít vstříc, nelze splnit jejich požadavky, kromě jiného proto, že by se okamžitě ozvali další, dost možná legitimnější, a nechtějí přistoupit na kompromis. Pokud se podíváme na praktické návrhy především odborářů, spíše než aby šlo o postuláty pro kolektivní vyjednávání či tripartitu, se jedná o body politického programu. Jenže odbory nejsou politický subjekt, a dokonce už neplatí ani to, že by byly de facto hlasem politického subjektu (dlouho existovala vazba mezi nimi a ČSSD). V médiích zní dobře, ale prakticky to opět znamená, že o nich nelze jednat. Pondělní protesty jsou nepochybně velmi jasným vyjádřením nepodpory vládě, velmi silnou, i když nevyřečenou informací, že vláda své jedno volební období nejspíše nepřežije a že řada jejích kroků bude tím, kdo přijde po ní, zvrácena, velmi silným posílením opozice. Ať už si pod tímto pojmem představujeme hnutí ANO, SPD, ale navlas stejně i antisystémové subjekty, které učitelé ani lékaři podporovat nechtějí, ale přesto se jim to daří. Bohužel, tento »signál« v sobě nenese nic konkrétního, není základem ani argumentem vyjednávání. Je velmi pravděpodobné, že protest, jakkoli veliký, sice proběhne, ale na blbé náladě, která ho vyvolala, se nezmění vůbec nic," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

Symbolickou podporu chystá 85 procent z přibližně 150 odborových organizací sdružených v UZO. Zastupují několik desítek firem z odvětví obchodu a logistiky, v mnoha podnicích totiž působí více odborových organizací. Jejich zaměstnanci budou mít na paži po celý den nasazenou žlutou pásku s nápisem Za lepší budoucnost ČR.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: