Reklama:

Sociolog Bednář sestavil "desatero" a nabízí Fialově vládě, jak nastartovat ekonomický růst

Sociolog Vojtěch Bednář
Sociolog Vojtěch Bednář
Foto: Se svolením Vojtěcha Bednáře
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2023

Komentář: Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 0,4 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,1 procenta. Zpřesněné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Výkon ekonomiky byl vyšší, než očekávala v srpnové prognóze Česká národní banka (ČNB). Za celý rok podle centrální banky bude hrubý domácí produkt (HDP) zhruba stagnovat. Podobně to vidí i analytici, kteří ve druhém pololetí očekávají oživení spotřeby domácností, ale zpomalení růstu exportu. Sociolog Vojtěch Bednář poskytl pro ŽivotvČesku.cz své »desatero«, které jeho pohledem může pomoci zvednout tuzemskou ekonomiku.

Reklama:

Ekonomika meziročně oslabuje druhé čtvrtletí v řadě, v prvním kvartálu podle zpřesněných údajů ČSÚ rovněž klesla o 0,4 procenta. Pokles ve druhém čtvrtletí byl ovlivněn podle ČSÚ nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob, když spotřeba domácností meziročně klesla o 4,5 procenta. Naopak pozitivně působily výdaje na spotřebu vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka. Spotřeba vládních institucí meziročně vzrostla o 3,3 procenta, investice o 2,5 procenta a čistý vývoz o 2,8 procenta.

Podle sociologa Vojtěcha Bednáře - specializujícího se na personální politiku - lze učinit několik kroků, které jeho pohledem mohou pomoct dostat tuzemskou ekonomiku k růstu.

Reklama:

+ Zjednodušit zaměstnávání včetně zaměstnávání cizinců.
+ Snížit cenu práce, především pak odvody za sociální a zdravotní pojištění.
+ Snížit náklady na podnikání a snížit (nezvyšovat) odvody OSVČ.
+ Podpořit dovoz pracovní síly, především pak kvalifikované do ČR ze zahraničí. Preferovat pracovníky s vyšší přidanou hodnotou.
+ Podpořit udržení a asimilaci ukrajinských uprchlíků, pokud pracují.
+ Snížit složenou daňovou kvótu.
+ Definovat klíčové obory výroby a služeb a stimulovat jejich růst prostřednictvím úlev, ne dotací. Preferovat obory s vyšší přidanou hodnotou.
+ Definovat středně a dlouhodobé cíle a vizi rozvoje průmyslu a služeb.
+ Definovat dlouhodobou vizi směřování státu jako celku na základě široké shody odborníků i politiků napříč spektrem.
+ Navrhnout a implementovat pronatální politiku zacílenou na střední třídu populace.

"Samozřejmě opatření může být více, ale tato považuji za zcela zásadní a rozhodující," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Bednář.

"Domácnosti sice nadále čelí poklesu svých reálných příjmů, jejich spotřeba však poklesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s očekáváním ČNB o něco méně," uvedl náměstek ředitele sekce měnové ČNB Jakub Matějů. "Mezičtvrtletně se spotřeba domácností již vrátila k růstu, k čemuž dopomohla mimo jiné postupně se snižující inflace," doplnil. Spotřeba domácností mezikvartálně rostla o 0,2 procenta, přerušila tak sestupný trend posledních šesti čtvrtletí.

Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka nelze mezičtvrtletní růst HDP přeceňovat. "Dnes zveřejněné výsledky nemění pohled na další vývoj české ekonomiky. Domácí poptávka se sice začíná stabilizovat, investiční dokonce růst, avšak nová rizika se objevují v zahraničí," poukázal na slabší hospodářskou výkonnost Německa, které je významným českým obchodním partnerem. "Kladná nula proto bude pro českou ekonomiku v letošním roce ještě dobrým výsledkem," dodal Dufek.

Stagnaci za celý rok očekává také hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek, podle něj se ale změní příspěvky jednotlivých složek HDP. "Mezikvartální údaje naznačují, že se česká ekonomika v polovině roku nacházela v bodu zlomu, a že letošní druhé pololetí bude z hlediska struktury vypadat odlišně. Čekáme zejména odraz ode dna v soukromé spotřebě, k němuž napomůže nejen pokles inflace, ale zřejmě také zapojení části 'covidových' úspor během letních dovolených. Export již naopak neporoste stejným tempem jako v prvním pololetí, jelikož globální poptávka zůstává utlumená," uvedl.

Oživení spotřeby domácností předpokládá i ČNB, podle její prognózy za celý rok vzroste HDP o 0,1 procenta. V příštím roce počítá prognóza ČNB s růstem ekonomiky o 2,3 procenta. "A to i přes fiskální konsolidační úsilí vlády, které bude částečně brzdit zejména růst spotřeby domácností a v menší míře také růst investic," uvedl Matějů.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: