Sociolog odpověděl, kdo je pro Českou republiku lepší, nebo horší prezidentský kandidát. K hysterii pak říká: Většina je zticha, ale většina volí

Sociolog Vojtěch Bednář
Sociolog Vojtěch Bednář
Foto: Se svolením Vojtěcha Bednáře
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2023

Druhé kolo prezidentské volby se pomalu, ale jistě blíží. Česko bude za týden znát jméno nového prezidenta. Bude to bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel (61), nebo předseda a poslanec ANO Andrej Babiš (68). Výsledek jejich závěrečného duelu bude znám v sobotu 28. ledna odpoledne. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného sociologa Vojtěcha Bednáře, kdo jeho pohledem je pro ČR lepším prezidentským kandidátem. Z jeho slov vyplynulo, že druhé kolo přináší souboj dvou konceptů.

Do doby, než bude znám výsledek, oba soupeři absolvují poslední mítinky a televizní debaty a ze zákona budou mít od pondělí do středy bezplatný hodinový prostor v České televizi a Českém rozhlasu pro svá poselství. 

První volební kolo před týdnem vyhrál Pavel se ziskem zhruba dvou milionů hlasů a těsným náskokem před Babišem, který dostal přibližně o 23.000 hlasů méně. 

"Není kandidát lepší nebo horší, ale více, nebo méně adekvátní. Petr Pavel se prezentuje jako zastřešující osobnost a někdo, kdo chce přinášet »řád«. To je, mimochodem, přesně ta role, která se od prezidenta očekává. Na druhé straně Andrej Babiš se vymezuje jako kandidát opozice proti vládě a tedy sází své zvolení na to, že občané budou chtít moc vlády »vyvážit«. Z toho bych si dovolil vyvodit, že volby budou nejenom soubojem dvou kandidátů - dvou osobností, ale také a možná především dvou koncepcí. Prezidenta jako »spojovatele všech« a prezidenta jako »protiváhy moci«. Což je moc zajímavé," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný sociolog Vojtěch Bednář.

Výsledky voleb budou vyhlášeny ve Sbírce zákonů pravděpodobně v úterý 31. ledna, o den dříve je projedná Státní volební komise. Od 1. do 10. února pak bude možné napadnout u Nejvyššího správního soudu průběh i výsledky obou volebních kol.

Podle sociologa pak současná hysterie na sociálních sítích - kdy to působí, že v rámci prezidentské volby vznikly dva nesmiřitelné tábory - je spíše klamem, než že by se jednalo o odraz české společnosti.

"Všimněte si hysterického kontrastu obou kandidátů, zejména na sociálních sítích. Politici, někteří analytici i média mají snahu podléhat dojmu, že je to odraz stavu veřejnosti, není, ani omylem. Diskutuje jen asi 5 procent všech, a to těch s nejvíce polarizovanými názory. Většina je zticha. Ale většina volí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.