Současná vlna epidemie může omezit elektivní péči, říká Roman Prymula. Srovnal možné dopady s minulostí

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2021

Počty nově nakažených, hospitalizovaných a zemřelých v současnosti prudce rostou. Ještě na začátku září se denní nárůsty množství nakažených pohybovaly kolem dvou až tří stovek, hospitalizovaných bylo jen kolem 60 a počty zemřelých za týden se pohybovaly v jednotkách. Tento týden už dvakrát překročil denní nárůst nakažených tři tisícovky a počet úmrtí se v posledních dnech několikrát dostal na čísla kolem deseti za den. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) se dá počítat s tím, že v určitých regionech může dojít k omezení nemocniční péče.

"Současná vlna nebude mít takové dopady, jako tomu bylo v těch předchozích. Ale v určitých regionech to může omezit elektivní nemocniční péči, která třeba v severní Moravě je na hraně," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že východiskem je, aby se neočkovaní zamysleli nad vakcinací. Přibližně 80 procent hospitalizovaných je totiž neočkovaných.

Kromě množství nových případů nákazy koronavirem v poslední době opět stoupají po předchozím dlouhodobém poklesu i denní počty očkovaných proti covidu-19, což je kladná zpráva. Ve středu bylo očkovaných nejvíce za den od 3. září, a to zhruba 20.600. Počet podaných dávek vakcín za celou dobu očkování, které v Česku začalo loni v prosinci, ve středu přesáhl 12 milionů. Plně očkováno je přibližně 6,04 milionu lidí.

Vláda ve středu oznámila zpřísnění některých opatření. Od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Od listopadu pak bude muset personál restaurací kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti a testy na covid zdarma budou jenom pro lidi do 18 let, plně očkovaným a lidem se zahájeným očkováním nebo pro ty, kteří se nemohou očkovat. Některé krajské hygienické stanice spolu s vedením krajů doporučují školám na začátek příštího týdne vyhlásit ředitelské volno, a prodloužit tak nadcházející podzimní prázdniny.

"Opatření tohoto typu nejsou silná natolik, aby byla schopna zastavit šíření viru, které tady je," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula k současným restrikcím, které nepovažuje za významné, ale dle svých slov alespoň nějaké.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.