Soud s Andrejem Babišem ohledně Čapího hnízda začal. Odborník nastínil, proč i přes obvinění bývalý premiér neztrácí podporu voličů
Bývalý premiér Andrej Babiš (68) v doprovodu svého advokáta Eduarda Bruny dorazil zhruba v 08:00 k pražskému městskému soudu, který dnes začal projednávat kauzu údajného dotačního podvodu při stavbě kongresového areálu Čapí hnízdo. Před vstupem do jednací síně zopakoval, že je nevinný a že je jeho proces politický. Dodal, že věří v nezávislost soudu a věří české justici. Politolog Vlastimil Havlík pro ŽivotvČesku.cz nastínil, jaký dopad bude mít proces na hnutí ANO a jeho voliče. Poslední výzkumy totiž straně Andreje Babiše přisuzují jasné volební vítězství.
Někdejší předseda vlády čelí obžalobě spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou), která se k soudnímu jednání také osobně dostavila. Oba vinu odmítají. Podle státního zástupce způsobili škodu 50 milionů korun.
"Já jsem rád, že to všichni uvidí. Ty moje argumenty na tu vlastně nepravdivou obžalobu. Bylo to samozřejmě politicky motivované trestní stíhání," prohlásil Babiš. Dodal však, že věří, že soud bude nezávislý.
První lidé, kteří dnes mají zájem jednání sledovat, dorazili před budovu soudu už před 07:00, kde od rána také hlídkují policisté. Před soudní síní obdrželi vstupenky. Novináři a veřejnost zaplnili celou soudní síň, místa na balkonu však zůstala prázdná. Někteří návštěvníci z řad veřejnosti na Babiše při jeho příchodu do jednací síně pokřikovali »Konečně!« nebo »Bureši, dnes nadešel tvůj soudný den!«.
Před jednáním se před soud dostavili také zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii, kteří přivezli klec s kavalcem uvnitř - symbolickou celu pro Babiše.
Obžaloba uvádí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci podala v únoru 2008 Nagyová, tehdejší místopředsedkyně představenstva Čapího hnízda.
Nagyová je obviněná z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Oběma hrozí až desetileté vězení, státní zástupce pro ně žádá tříleté podmínky. Navrhl pro ně také peněžité tresty - pro Babiše desetimilionový, pro Nagyovou půlmilionový. Babiš proces označuje za politický a tvrdí, že skutečným důvodem stíhání je snaha odstranit ho z politiky.
Redakce oslovila známého politologa Vlastimila Havlíka, zda by vysvětlil, proč i přes kauzu, která rezonuje společností, má bývalý expremiér poměrně vysokou podporu veřejnosti. "Kauza Čapí hnízdo není nic nového, i proto neovlivňuje nyní podporu ANO. Nicméně podpora ANO neklesla, i když se kauza objevila. To spatřuji v tom, že Andrej Babiš nešel do politiky s příběhem morálního etalonu, ale spíše efektivního ekonomického manažera, přičemž výrazný ekonomický růst v zásadě časově odpovídající jeho vstupu do politiky tomuto příběhu pomohl. Navíc ANO se podařilo kauzu zarámovat příběhem spiknutí starých zkorumpovaných stran a médií vůči Babišovi, který údajně naboural jejich mocenský kartel," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník z katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně.
Zároveň promluvil o tom, čím si předseda hnutí ANO zasloužil podporu voličů, a nastínil také důvod, proč ho příznivci neopustí, i kdyby byl odsouzen.
"Další věc je ta, že ANO se v situaci rozkladu ČSSD a KSČM dostalo do role obhájce levicových voličů. Důležité v tomto ohledu bylo obsazení ministerstva financí a realizace cílených redistributivních politik, jako je zvyšování důchodů nebo platů ve veřejné správě. Jinak řečeno, stávající podporovatelé ANO nemají momentálně moc kam odejít, i kdyby jim kauza Čapí hnízdo vadila," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.