Soud v Brně rozhodne ve sporu ohledně »rakoviny« prezidenta Miloše Zemana

Prezident ČR Miloš Zeman
Prezident ČR Miloš Zeman
Foto: Nextfoto
Publikováno: 11. 9. 2020

Městský soud v Brně dnes bude znovu projednávat žalobu Kanceláře prezidenta republiky na bývalého radního Brna-středu Svatopluka Bartíka (dříve za Žít Brno) kvůli jeho tvrzení, že prezident Miloš Zeman má rakovinu. V plánu jsou závěrečné řeči a vyhlášení rozsudku. ČTK to řekla mluvčí soudu Petra Hovorková.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Hrad jej za toto tvrzení zažaloval. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun. Soud věc naposledy projednával ve druhé polovině července.

"V projednávané věci bylo jednání dne 21. července 2020 odročeno na 11. září 2020 právě za účelem poskytnutí času účastníkům na přípravu závěrečných návrhů a za účelem vyhlášení rozsudku," uvedla mluvčí.

Žalobu soud obdržel v listopadu 2017, projednávat ji začal v září 2019, kdy jednání skončilo neúspěšným pokusem o smír. Soud tehdy jednání odročil na neurčito, a to kvůli nutnosti vypracování zdravotnického posudku. Pokračovalo se ve druhé polovině června, kdy bylo jednání odročeno proto, aby Bartík mohl doložit své majetkové poměry.

Bartík své tvrzení o zdraví Zemana z webu později stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu vůči Zemanovi ani vůči sobě. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.