Soud zrušením opatření na sebe bere odpovědnost za dopady na životech, tvrdí Zeman

Prezident Miloš Zeman není spokojen s rozhodnutím soudu.
Prezident Miloš Zeman není spokojen s rozhodnutím soudu.
Foto: archiv Jiřího Ovčáčka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 4. 2020

Soud zrušením čtyř opatření ministerstva zdravotnictví, o nichž rozhodl ve čtvrtek, v rámci koronaviru na sebe podle prezidenta Miloše Zemana bere veškerou odpovědnost za dopady na životech lidí či hospodářství České republiky. Reakci prezidenta ČTK poskytl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Soud na sebe bere veškerou odpovědnost za dopady svého rozhodnutí. Ať už jde o dopady na životy a zdraví obyvatel, tak na hospodářství celé republiky,“ uvedl na rozhodnutí soudu podle Ovčáčka prezident. Miloš Zeman v minulosti několikrát přijatá opatření proti pandemii podpořil. Ovčáček o něco později na svém twitterovém účtu poskytl osobní slova k situaci. "Vláda podle soudu porušila zákon. Jsou zde ale ještě vyšší normy. A tou nejvyšší z nejvyšších je ochrana života. V tomto vláda neselhala. A proto jí náleží poděkování."

Soud ve čtvrtek zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která omezila volný pohyb osob, maloobchod.

Kritika experta

Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je nepřijala vláda podle krizového zákona, ale byla přijata pod hlavičkou Ministerstva zdravotnictví zákonem o ochraně veřejného zdraví. Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála. Ten nařízení vlády kritizoval jako svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné.

Reakci ministra zdravotnictví na aktuální situaci najdete zde: Chceme ochránit občany, řekl ministr Vojtěch. Hledáme řešení, jak vyhovět soudu

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.