Soud zrušil opatření, které žádá negativní testy před návratem ze zahraničí. Ministerstvo reaguje úpravou

Ilustrační snímek - Antigenní test
Ilustrační snímek – Antigenní test
Foto: ŽivotvČesku.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 4. 2021

Soud ve středu zrušil jako nezákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, která po českých občanech paušálně žádá před návratem ze zahraničí do vlasti negativní test na covid-19. Ministerstvo totiž podle soudního senátu nevysvětlilo, proč nepostačí občany podrobit opatřením teprve po jejich návratu. Reakcí na toto rozhodnutí je upravení podmínek, které se těchto opatření týkají. "Budou zveřejněné během víkendu prostřednictvím nového ochranného opatření," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí Oddělení internetové prezentace a komunikace s veřejností Ministerstva zahraničních věcí ČR Michal Dudáš.

Ministerstvo 15. března podmínilo vstup na české území předložením písemného potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku testu při návratu ze zemí se střední, vysokou a velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Soud ve středu toto opatření zrušil jako nezákonné.

Předseda soudního senátu Aleš Sabol uvedl, že soud nechce zlehčovat hrozby spojené s šířením covidu ani snahy exekutivy chránit lidské životy a zdraví. "Ani ve světle těchto hodnot však není možno rezignovat na základní principy právního státu a nelze omezit právo občanů ČR na svobodný návrat do vlasti, aniž by to bylo bezpodmínečně nezbytné," zdůraznil.

Rozsudek bude účinný od 5. dubna, čímž soud poskytl ministerstvu dostatečný časový prostor, aby případně obdobné opatření opětovně přijalo a zohlednilo v něm argumentaci z rozsudku.

"V reakci na rozhodnutí Městského soudu v Praze upraví Ministerstvo zdravotnictví České republiky podmínky, které se týkají opatření pro návrat do České republiky ze zahraničí. Ty budou zveřejněné během víkendu prostřednictvím nového ochranného opatření," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Michal Dudáš z Odboru komunikace Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Podle soudu bylo zásadní chybou, že opatření uspokojivě neřeší situaci občanů, kterým v zahraničí před návratem do vlasti vyjde test pozitivně. Stát jim podle Sabola v návratu paušálně brání, ačkoliv by části z nich bylo možné umožnit samostatný návrat například vlastním či zapůjčeným dopravním prostředkem s tím, že by se protiepidemickým opatřením podrobili až v ČR.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.