Spalujme jen zemřelé v Česku, vyzval Hamáček. Pomohly by pohřby do země, říká ministerstvo. Jenže mrzne
V souvislosti s epidemií koronaviru v Česku přestávají zvládat nápor některá krematoria. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji. Ministr vnitra Jan Hamáček (42) chce prosadit zákaz spalovat v ČR těla ze zahraničí. Krematoriím by ulevily i pohřby do země, ty však komplikuje zimní počasí, které zavládlo začátkem ledna. "Pohřeb žehem i pohřeb do země jsou z hlediska šíření koronaviru stejně bezpečné," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Ještě v říjnu roku 2020 ministerstvo zdravotnictví prosazovalo, že zemřelé v souvislosti s onemocněním covid-19 je vhodné nepohřbívat do země, ale přistoupit ke kremaci.
Jenže nyní některá krematoria nestíhají těla spalovat a ministerstvo svůj postoj přehodnotilo. "Pohřeb žehem i pohřeb do země jsou z hlediska šíření koronaviru stejně bezpečné," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterková. Stejný názor zastává také hlavní hygienička Jarmila Rážová (59). Pohřbů do země je ale v současné době opravdu málo, protože jim brání mrazivé počasí.
Nejhorší situace kolem obětí koronavirové epidemie je na severu Moravy. Krematorium Ostrava zpopelňovalo měsíčně v průměru 950 až 970 zesnulých, v posledních měsících je zde šedesátiprocentní nárůst. Ústřední krizový štáb ve středu avizoval, že bude zorganizován převoz 50 těl z Ostravy do krematoria v Hustopečích.
Ministr vnitra Jan Hamáček po jednání Ústředního krizové štábu doporučil ministerstvu pro místní rozvoj, aby do pondělního jednání vlády připravilo krizové opatření, které upraví chod krematorií v době epidemie. Podle Hamáčka by mělo obsahovat zákaz dovozu těl ke kremaci ze zahraničí. Také by mělo dojít k uvolnění emisních limitů krematorií a omezení spalování v nich jen na lidské pozůstatky.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.