Španělsko zavádí kvůli koronaviru zákaz vycházení. Od pondělí část Katalánska smí jen do práce, pro léky, na nákup. Soud zasáhl

Katalánsko znovu uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel.
Katalánsko znovu uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 7. 2020

V souvislosti se zamezením šíření koronaviru Španělsko zavede poprvé od uvolnění opatření nová omezení. A to pohybu v části Katalánska, budou se týkat přibližně 200 tisíc lidí. Úřady se pro takový krok rozhodli kvůli prudkému nárůstu případů v regionu.

Zákaz vycházení se bude týkat oblasti kolem města Lérida, které leží asi 100 kilometrů od pobřeží. Místní obyvatelé budou muset zůstat ve svých domovech od dnešní půlnoci, uvedl místní činitel.

Oblast je již od sobotního večera izolována od zbytku Katalánska a tamní nemocnice mají již téměř naplněné kapacity. Od pondělí budou moci místní vycházet ven jen do práce, k lékaři či na nákup potravin. Zakázána budou shromáždění více než deset lidí.

Španělsko bylo jednou z nejhůře zasažených zemí v Evropě, tamní úřady zaznamenaly přes 28.000 zemřelých s COVIDEM-19. V současné chvíli v regionu vychází pozitivních 35 procent ze všech provedených testů.

Další ohniska se nachází například v Galicii na severozápadě země či ve městě Odrizia v Baskicku. Vzhledem k nárůstu nových případů úřady na některých místech znovu přikazují povinné nošení roušek na veřejnosti a v uzavřených prostorech.

Během dopoledne ale španělský soud zrušil opětovné zavedení karantény v oblasti kolem katalánského města Lérida (katalánsky Lleida). Podle soudu, který rozhodl v pondělí, to však nebylo v souladu se zákony.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.