Spanilá jízda Stanjury do ekonomického pekla pokračuje. Schodek rozpočtu přesáhl 270 miliard. Poradce premiéra nastínil, jak z toho ven

Zbyněk Stanjura a Danuše Nerudová
Zbyněk Stanjura a Danuše Nerudová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2023

S nadsázkou řečeno jde o čísla, ze kterých se ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi musí točit hlava. Na konci května totiž skončil státní rozpočet se schodkem ve výši 271,4 miliardy korun. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo financí (MF). Jde o největší květnový deficit od vzniku České republiky. Šéf státní kasy sdělil, že plánuje zatáhnout za pomyslnou ruční brzdu. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil poradce premiéra a uznávaný ekonom Štěpán Křeček, který přiblížil, co současný výsledek znamená pro běžného občana a jak se situace musí řešit.

Deficit, se kterým počítá pro letošek vláda, má činit 295 miliard korun, jak uvádí zpráva na webu ministerstva. Státu tak přibližně zbývá vyčerpat 23,6 miliardy korun. Stanjura už dříve avizoval, že v druhé polovině roku na straně příjmů lze očekávat peníze z windfall tax, dividendy od ČEZu a také finance z evropských fondů.

Pro ŽivotvČesku.cz odpověděl ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček, jak osobně hospodaření státu vnímá. Radost rozhodně neměl. "Bohužel se jedná o značně nepříznivý výsledek. Je naprosto nutné přistoupit k rychlým korekcím, které budou stabilizovat a vylepšovat hospodaření státu, a to již v letošním roce. Politici nejpravděpodobněji připraví návrhy některých efektivních opatření, a to tak, aby se schodek za celý rok co nejvěrohodněji přibližoval tomu, co si vláda naplánovala ve státním rozpočtu. Že to vláda nebude mít vůbec lehké, o tom nepochybuji," uvedl respektovaný odborník, který se ve svých dřívějších vyjádřeních vždy snažil v těžkých ekonomických časech najít řešení pro lidi z nízkopříjmové skupiny, a to i za cenu následné kritiky.

Co »díra« v rozpočtu ve výši 271,4 miliardy korun znamená pro běžného občana, se Štěpán Křeček pokusil »lehkým slovem« nastínit. "Pro občana to znamená, že se ČR rychlým tempem zadlužuje a veřejné finance se dostávají do stavu, kdy je pak nutné vynakládat vyšší sumy na platby úroku. V obecné rovině to pak znamená, že vláda musí šetřit, čímž se pak rozdělují nižší částky na rozvoj dopravy, školství, zdravotnictví a podobně. Je tedy naprosto nezbytné, aby se nyní vláda zaměřila na ozdravení veřejných financí, aby v co nejkratším horizontu došlo k nastartování ekonomického růstu, který pro občany bude znamenat finanční úlevu po těžkých časech, kterými si v rámci ekonomiky procházíme," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom. Loni skončil rozpočet ve schodku 360,4 miliardy korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.