Špatná zpráva pro milovníky piva. Dochází ke zdražení. Mluvčí pivovarů prozradili, o kolik si lidé připlatí za zlatavý mok

Restaurace - Ilustrační snímek
Restaurace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Pavel Vičar | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2021

Pivo patří v České republice k vůbec nejoblíbenějšímu alkoholu. Ne nadarmo se říká, že Češi jsou národem pivařů. Pravidelně se totiž Česká republika umisťuje na předních příčkách jak ve spotřebě, tak ve výrobě. Milovníci zlatavého moku by ale měli zpozornět. Obecně ceny jdou vlivem inflace nahoru a od října to pocítí i pivaři. Jeden z největších pivovarů v ČR Plzeňský Prazdroj od října zvedá ceny. “Změny zahrnují většinu produktů Prazdroje, v průměru o 46 haléřů na půllitr. Poprvé po třech letech se změny týkají i čepovaných piv," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Zdeněk Kovář.

Za zdražování piva může i loňská situace s covidem-19, kdy byly restaurace a bary několik měsíců zavřeny a pivovar tak neměl komu zboží prodávat. "Pivovar se v posledním roce potýkal intenzivně s omezením provozu hospod a restaurací, které jsou pro něj tradičně významným prodejním kanálem. Celkem jsme tak loni prodali o 111 milionů piv méně než v roce 2019. A ani zvýšený zájem o balené pivo tuto ztrátu nenahradil," vysvětlil situaci mluvčí pivovaru Zdeněk Kovář.

Ke zdražení dojde i v rámci dalšího pivního sortimentu. "U balených piv zdražujeme především ležáky a prémiová piva. Většina výčepních piv, tedy desítek v lahvích a plechovkách, zůstane na stejné ceně jako doposud, stejně jako stále populárnější birelly," doplnil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí s tím, že pivovar i přes značné ztráty investuje jen letos miliardu korun do výroby.

Ke stejnému kroku jako Plzeňský Prazdroj se odhodlal také konkurenční pivovar Staropramen. Ten zdražil už před několika týdny. "Společnost Pivovary Staropramen přistoupila k úpravě ceny vybraných sudových a tankových piv od 1.7.2021. Hlavním důvodem byl znatelný nárůst cen některých klíčových vstupů, především pak vody, energií, ropy. V průměru se tak cena navýšila o 2,9 %. Tento krok jsme důkladně zvážili, protože provozovny podporujeme po celou dobu pandemie a víme, že jejich situace není jednoduchá," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pivovaru Denisa Mylbachrová s tím, že na ekonomických výsledcích firmy se podepsaly významně zavřené restaurace.

Další výrazný hráč v pivním segmentu Budějovický Budvar se pochlubil tím, že loňský rok pro něj nedopadl nejhůře, a to i přes pandemii. Proto se k podobnému kroku jako konkurence - tedy zdražování - zatím nechystá. "Do konce letošního roku národní pivovar Budějovický Budvar zdražovat žádné pivo nebude," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Markéta Ježková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.