Spor o dům Zdeňka Hřiba za 4,2 milionu pokračuje. Původní majitel možná někomu sedl na lep, říká

Dům, který v roce 2015 primátor koupil.
Dům, který v roce 2015 primátor koupil.
Foto: ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2021

Zchátralý dům v pražských Kyjích a věci uskladněné na jeho zahradě, které musel nakonec primátor Prahy na své náklady zlikvidovat. To je předmět sporu mezi důchodcem Václavem A. (75) a politikem Zdeňkem Hřibem (39). Spor už nějakou dobu řeší soud a tak tomu bylo i v úterý. Ovšem opět bez výsledku.

Primátor s manželkou Annou (37) od Václava A. koupili dům o rozloze 86 metrů čtverečních a se zahradou velkou 331 metrů čtverečních v roce 2015 za 4,2 milionu korun. "Odpověděl jsem na inzerát podaný realitní kanceláří," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz charismatický politik. Stále v něm ale nebydlí, stavba na pohled vypadá omšele a zahrada, nebýt nákladného úklidu v loňském srpnu, by stále připomínala zarostlou skládku.

Původně byl částí sporu nevzhledný nepořádek. Podle smlouvy ho měl do 20 měsíců po prodeji původní majitel odvézt a věci v domě uskladněné měl prodat či zlikvidovat.

S tím mu měl Hřib pomoci tak, že předměty, kterých si Václav A. cení na 500 tisíc korun, nafotí a nabídne na bazarových portálech. "Focení a podání inzerátů na věci původního majitele bylo uskutečněno dvakrát, následně pan Václav A. přestal komunikovat," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz primátor hlavního města.

Nakonec Zdeněk Hřib musel nevzhledné místo - tedy zahradu vyklidit na své náklady a nechal tam pouze věci, které si Václav A. cení a slíbil odvézt. "Před rokem slíbil je odvézt, nestalo se tak," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib.

Mimo jiné u domu zůstal vrak automobilu, nebo podle Hřibova obhájce nebezpečné tlakové lahve - nezabezpečené. Obhájce původního majitele u soudu tvrdil, že smlouvu Zdeněk Hřib nesplnil a teď požaduje od ní odstoupit. Kromě toho také obviňuje Hřiba z toho, že na důchodce vyvíjel nátlak a nutil ho k prodeji. "To není pravda. Odpověděl jsem na inzerát realitní kanceláře, prodávající byl zastoupen advokátkou a dohodnutá cena byla vyšší než posudek objednaný původním majitelem," vyvrátil tvrzení advokáta žalujícího pro ŽivotvČesku.cz pražský primátor s tím, že za původního majitele zaplatil i daň z převodu, kterou v té době měl podle zákona platit prodávající.

Další pokus o vyklízení má proběhnout během následujících tří měsíců, soud se zatím přerušil. "Jednání bylo přerušeno, protože se zdá, že advokát žalující strany nepředával naše výzvy k jednání svému klientovi. Doufám, že už je předávat bude. A bývalý majitel si odklidí konečně zbytek nepořádku, který na pozemku a v domě je a považuje ho stále za vlastní," řekl pro ŽivotvČesku.cz primátor hlavního města, který čelí právnímu napadení žalobce od roku 2018.

"Mám obavu, zda původní majitel nesedl někomu na lep, a to z důvodu, že jeho právní zástupce je poměrně známá postava dezinformační scény. To znamená, že vystupuje na různých shromážděních konspiračních teoretiků, kde vystupuje jako řečník. A opakovaně neúspěšně kandidoval za různé, dle mého mínění, až extremisticky laděné politické strany," dodal pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib, který věří, že nakonec bude spor úspěšně dořešen a žaloba zamítnuta.

Řízení se táhne i kvůli tomu, že soudce, který případ řešil, odešel do důchodu. Soudkyně, která případ nově převzala, příliš nerozuměla u úterního soudu, co přesně žalobce požaduje. Jeho advokát Norbert Naxera uvedl, že jeho klient požaduje zpátky dům s tím, že by kupní cenu zaplatil žalobce zpátky. Soudkyně navrhla, že by se obě strany mohly pokusit o smír. Aktuálně to ale vypadá tak, že celý spor se bude ještě nějaký čas táhnout.

Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil advokát žalující strany Norbert Naxera, který tvrdí, že některé věci se mají jinak. "Pan primátor uvádí, že: »Focení a podání inzerátů na věci původního majitele bylo uskutečněno dvakrát, následně pan Václav A. přestal komunikovat«. Ve skutečnosti toto focení a podávání inzerátů proběhlo opravdu dvakrát, ale již před podpisem kupní smlouvy, tedy před 1.9. 2015, kdy se Zdeněk Hřib snažil pana Václava nalákat, aby podepsal kupní smlouvu, jakmile ji podepsal, chování Zdeňka Hřiba se zásadně změnilo, a od té doby přestal s vyklizením a nafocením věcí z původního majitele jakkoliv spolupracovat, přestože v kupní smlouvě se zavázal k tomu, že toto udělá hned v pěti termínech," tvrdí právní zástupce důchodce.

"Zcela absurdní je tvrzení Zdeňka Hřiba, že jsem »poměrně známá postava dezinformační scény. To znamená, že vystupuje na různých shromážděních konspiračních teoretiků, kde vystupuje jako řečník. A opakovaně neúspěšně kandidoval za různé, dle mého mínění, až extremisticky laděné politické strany« K tomu bych dodal, že žádné dezinformace jsem nikdy nešířil, a že celý pojem dezinformace je nesmysl. Dovolím si citovat bývalého prezidenta Klause, podle kterého: " „Nic jako dezinformace neexistuje. To je pouze módní pojem naší a evropské současnosti. Ve skutečnosti jde o legitimní, jakkoli protichůdné či odůvodněné názory a postoje lidí, odrážející přirozeně vznikající odlišné úhly pohledu" Termín dezinformace je podle něho užitečný pro totalitní společnost, „v níž existuje jen jedna povolená pravda a všechno další je dezinformací, jejíž formulování a rozšiřování je namířeno proti základům této totalitní společnosti“. Mám za to, že toto názory primátora Hřiba naprosto přesně vystihuje, protože podle něj je dezinformace každý názor, který je v protikladu s jeho názory. Není pravda že jsem kandidoval za extremistické politické strany, v loňském roce jsem kandidoval za SPD, což se nedá považovat za extremistickou stranu, respektive bych podotkl že pojem extremismus, podobně jako pojem dezinformace je věc světonázoru. Podle mínění primátora Hřiba jsou zřejmě všichni vlastenci extrémisté a podle mínění nás, příznivců SPD, je extrémistou naopak primátor Hřib," uvedl advokát Norbert Naxera, který v minulosti v politice kandidoval neúspěšně hned několikrát.

"Dále Zdeněk Hřib uvádí, že Václav A. "Před rokem slíbil je (věci z domu a zahrady) odvézt a nestalo se tak". Ve skutečnosti došlo pouze k vyklízení zahrady před domem, kterého se zúčastnil bývalý majitel, já jako jeho advokát a oba rodiče Zdeňka Hřiba, ti nás však pustili pouze na zahradu, ze které si si pan Václav odvezl staré pneumatiky a pár dalších věcí, jinak tam nic cenného nebylo a dovnitř, do domu nás nepustili. To že nás pustí do domu nabídl advokát Zdeňka Hřiba teprve na soudním jednání dne 12. ledna 2021 a tuto možnost také v blízké době využijeme. Musím se ohradit také proti tvrzení, že jsem já, jako advokát bývalého majitele, mu nepředával výzvy k vyklizení. Ve skutečnosti jsem mu je předával, ale pan Václav A. jako starý a těžce nemocný člověk (má těžkou cukrovku a problémy se srdcem) měl obavy z nákazy koronavirem a proto nechtěl vyklízet věci ze zahrady v době vrcholící epidemie a především, jak jsem již uvedl, na zahradě stejně nic cenného nezůstalo. Zdeněk Hřib chtěl, abychom odvezli bezcenný odpad ze zahrady, ale do domu nás pustit nechtěl," je přesvědčen advokát důchodce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.