Spor o Lipavského otestuje sílu prezidenta Zemana. Karel Schwarzenberg je přesvědčen, že Fiala hraje s vyššími kartami

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2021

Česká republika je v situaci, kdy potřebuje, aby nová vláda převzala odpovědnost a začala Česko vyvádět z krize. Z členů nové vlády ale prezidentovi Miloši Zemanovi (77) vadí člen České pirátské strany Jan Lipavský (36), který by se měl stát ministrem zahraničních věcí. Karel Schwarzenberg (83) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že nemá obavy, že by nový premiér Petr Fiala (57) nedokázal novou tvář na ministerstvo prosadit.

Zdálo se, že vznik nové vlády běží nad očekávání hladce, všech pět stran vybralo nominanty na ministerská křesla a prezident Miloš Zeman se chystal jmenovat vládu Petra Fialy. Celý proces se zasekl na jednom jménu, prezident Miloš Zeman problematickou osobu přímo nejmenoval, ale z vícero zdrojů plyne, že vrásky na čele mu dělá člen České pirátské strany Jan Lipavský.

Kandidát na ministra zahraničí kritizoval ruské angažmá v dostavbě Dukovan, požadoval odebrání diplomatického pasu prezidentovu poradci Martinu Nejedlému, varuje před čínským vlivem a s prezidentem Milošem Zemanem se neshodnou ani v otázce stěhování české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Miloš Zeman se tváří, že takovou osobu na post ministra zahraničí schválit nemůže.

Redakce ŽivotvČesku.cz se zeptala bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, zda spor o Lipavského může oddálit jmenování nového kabinetu. Čestný předseda TOP 09 si to nemyslí, podle něj v současném rozložení sil je Petr Fiala ve výhodnějším postavení než prezident.

"Spor o Lipavského vznik vlády neohrozí. Jsem stoprocentně přesvědčený, že premiér Petr Fiala má síly dost," uvedl Karel Schwarzenberg pro ŽivotvČesku.cz s tím, že budoucí premiér se může opřít o koaliční partnery, kteří působí v této otázce velmi jednotně. Předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) je přesvědčen, že Fiala dokáže Lipavského prosadit a prezident Zeman změní názor. Stejnou jistotou oplývá také nová šéfka Sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (37), také ona několikrát pronesla, že silnější karty v dlaních drží budoucí premiér.

Spor o Lipavského by mohl v krajním případě skončit kompetenční žalobou. Podle Ústavy ČR má prezident navržené kandidáty jmenovat. "Taková žaloba je na posouzení. Já ve vládě nesedím, tak o tom nemusím přemýšlet. Kdo sedí ve Strakovce, tak o tom případně bude přemýšlet," dodal pro ŽivotvČesku.cz s úsměvem Karel Schwarzenberg, který je přesvědčen, že i prezident si uvědomí, že jeho výchozí pozice není tak silná, jako když premiérem byl Andrej Babiš (67) či Bohuslav Sobotka (50).

V politických kuloárech se spekuluje, že také o tom, že prezident napínáním jmenování Lipavského dosáhne svého v izraelské otázce a na pirátského ministra pak kývne. Možné také je, že přechodně bude ministerstvo zahraničí řídit přímo premiér a přechodná doba se protáhne do doby, než Zemanovi skončí prezidentský mandát, což nastane v březnu 2023.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.