Šprajcováním by si Zeman ubral plno sil. Bojím se, aby prezident vše vydržel po psychické stránce, říká Michael Kocáb

Michael Kocáb
Michael Kocáb
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 11. 2021

Hudebník, podnikatel a bývalý ministr Michael Kocáb (67), který nevyloučil kandidaturu na prezidenta, zhodnotil kroky Miloše Zemana (77), který oznámil, že sestavením vlády pověří Petra Fialu (57). Kocáb toto prohlášení považuje za překvapivé, ale také zdůrazňuje, že prezident moc jiných možností neměl. "Babiš mu v tom rozhodování pomohl," uvedl hudebník a politik pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident Miloš Zeman v prvním veřejném vystoupení od hospitalizace uvedl, že sestavením vlády pověří předsedu ODS Petra Fialu. "Andrej Babiš, se kterým jsem před chvílí telefonicky mluvil, nemá zájem o to stát se premiérem. Důvod je prostý, nikdo s ním nechce jednat," řekl prezident v pátek ve vysílání Frekvence 1.

Hlava státu tak zhodnotila, že dosavadní premiér není schopen najít spojence a složit vládu, proto nebude prodlužovat stav nejistoty jmenuje kabinet Petra Fialy. Prezident Zeman dokonce pochválil program ODS a dodal, že udělá vše pro to, aby vláda mohla začít jednat co nejdříve.

"Předpokládám, že tímto vystoupením do jisté míry končí nervozita, která se tu objevovala před volbami. Jiná situace by byla, kdyby včera prezident řekl, že přeci jen pověří sestavením vlády Babiše, to by nervozita pokračovala," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Michael Kocáb, který do jisté míry vystoupení prezidenta považuje za překvapivé, na straně druhé ale neměl Zeman velký manévrovací prostor.

"Je to trochu překvapení, ale také tady nebylo o čem diskutovat, všichni víme, že ve hře byly jen dvě varianty, že buď dojde k trucování proti všem, nebo k nějakému zhodnocení situace. Trucování se včera nekonalo. Já vždy říkám, že strom se soudí podle plodu, je vlastně jedno, zda strom plodí dobrá jablka ze závisti kvůli sousednímu stromu... Očekávali jsme možná nějaké šprajcování, nakonec to bylo do jisté míry i překvapující, že k němu nedošlo," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který před volbami prohlásil, že nemůže vyloučit prezidentskou kandidaturu, ale že se bude rozhodovat i podle toho, která síla se v Česku ujme vlády. Podle Michaela Kocába prezident Miloš Zeman také zhodnotil možnosti, které mu dává jeho zdravotní stav.

"Když se podíváme na jeho zdravotní stav, tak by se do nějakého šprajcování ani nemohl pustit. Navíc Babiš jasně deklaroval, že sestavovat vládu nechce. Já nebudu hodnotit ty motivy, proč to Zeman udělal, ale je důležité, že to udělal a mám z toho radost. Vzpomeňte si, jak vám je a jak se vám pracuje, když máte třeba čtyřicítky horečky. A teď si zkuste představit, že Zeman klade odpor ve zdravotním stavu, v jakém je... To přeci nejde. To se ale znovu vracím k jeho motivaci. Jeho motivace v tomto případě mohla být rozumná, každý člověk na konci života přijde k určité katarzi. Možná si řekl, proč by dělal problémy, když volby dopadly jasně. A Babiš mu v tom rozhodování napomohl. Navíc bylo předurčené, že většinu mají demokratické koalice, pouze by se prodlužoval nějaký stav a Zeman by si ubral spoustu sil," pronesl smířlivě Kocáb, který bude s napětím sledovat, zda se prezidentům stav zlepšil na delší časový horizont, nebo zda šlo o pouhý pozitivní výkyv

"Bojím se, aby to všechno prezident opravdu nyní zvládl po psychické stránce. Pod různými léky se může člověk na chvíli zmátořit, ale pak zase upadnout do stavu, ve kterém pracovat nemůže... Lékařská komise vydala stanovisko, že stav se zlepšil, ale také lékaři řekli, že plně pracovat schopný není, to by ale prezident být měl," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz muž, který na přelomu let 2009 a 2010 zastával funkci ministra pro lidská práva a menšiny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.