Srážka vlaků v Pardubicích obrazem. Po nehodě jsou čtyři mrtví a řada zraněných, promluvil odborník

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2024

Česko se vzpamatovává ze šoku, který souvisí se srážkou železničních strojů v Pardubicích. U nově vybudované zastávky v centru města se před půlnocí čelně srazil noční rychlík s nákladním vlakem. O život přišli čtyři lidé, jsou desítky zraněných. Na místo dorazily všechny složky IZS, a to včetně vrtulníku. Pro ŽivotvČesku.cz tragickou událost okomentoval psycholog Jeroným Klimeš. Z jeho slov vyplynulo, že v těchto případech u lidí v první fázi nastává šoková reakce. "U člověka dochází k odpojení citů od rozum a složky člověka se začínají rozpadat," vylíčil odborník.

Vlak číslo RJ 1021 společnosti RegioJet jedoucí z Prahy do Košic se čelně srazil s nákladním vlakem společnosti ČD Cargo, který převážel karbid vápníku. Mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka uvedl krátce po události, kdy ještě nebyla známa veškerá fakta, na ČT24, že po události jsou dva mrtví a desítky zraněných –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ někteří z nich ve vážném stavu.

O něco později mluvčí pardubické záchranné služby Alena Kisiala upřesnila, že srážka vlaků si vyžádala čtyři lidské životy.

Na místo nehody okamžitě vyrazily desítky jednotek integrované záchranné služby. Hasiči zahájili vyprošťování cestujících z prvního vagonu, který byl nárazem nejvíce poškozen. Na místo tragické události dorazil i ministr vnitra Vít Rakušan, který o tom informoval na síti X, společně s ministrem dopravy Martinem Kupkou.

K události se na stejné sociální platformě vyjádřil i premiér Petr Fiala. "Srážka vlaků je velké neštěstí. Všichni myslíme na oběti a zraněné. Vyjadřuji upřímnou soustrast všem pozůstalým," uvedl.

"Na místo dorazilo 36 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů," uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

V RegioJetu podle HZS Pardubického kraje cestovalo okolo 300 lidí. První vagon byl po srážce zcela zdemolovaný. Nákladní vlak čítal 21 vozů a byl dlouhý přes půl kilometru.

Psycholog popsal, jaký mají podobné události dopad na člověka. "První fáze je šok, kdy se u člověka odpojí city od rozumu a složky člověka se začínají rozpadat. Když šoková fáze odezní, což bývá během 3 až 6 hodin po události, tak potom začíná to, čemu se říká poruchy přizpůsobení," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník.

"Člověk se musí smířit s tím, co zažil, například o tom intenzivně povídá na všechny směry," dodal psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.