Srpnové počasí většinu lidí potěší. Meteoroložka nastínila, v jakých teplotách se celý měsíc bude pohybovat

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia

I když meteorologické modely ještě neumí přesně definovat, jaké bude počasí v nadcházejícím měsíci, podle dlouhodobého výhledu by letošní srpen měl být teplotně i srážkově průměrný. Z obecného hlediska bývá srpen v našich končinách již o něco chladnější než červenec, ale na druhou stranu je méně deštivý. "Neměly by nás zaskočit odchylky od dlouhodobějších průměrů," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že lidé nemusí očekávat ani vlnu veder. Přesto některé dny tropické teploty patrně přinesou.

Teplotní rekord pro Českou republiku pochází ze 7. srpna 2012, kdy meteorologové naměřili v Dobřichovicích 40,4 stupně Celsia. To by se letos nemělo stát. Průměrné teploty by měly být do »třicítky«.

"Teplotní průměr by měl být v odpoledních maximech v rozmění 22 až 28 stupňů Celsia a přechodně můžeme naměřit tropické teploty," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Délka slunečního svitu dosahuje v srpnu průměrně 210 hodin a úhrn srážek činí 63 mm. Časté bývají bouřky z tepla, které doprovázejí vznik bouřkové (kupovité) oblačnosti.

O víkendu začala druhá polovina letních prázdnin a lidé cestují k moři, na exotické dovole...

"Sezónní modely ukazují, že srpnové počasí by mělo být rozhodně klidnější, než bylo červencové. Neměly by tedy být výraznější odchylky od dlouhodobějších průměrů pokud jde o srážky a teploty. Srpnové počasí bývá většinou stabilnější, ale musíme počít s chladnějšími rány, protože se nám prodlužují noci a sem tam nějaký tropický den naměříme, ale rozhodně to nebudou zřejmě vlny veder, které přinášel třeba srpen 2018," dodala pro ŽivotvČesku.cz k výhledu na nadcházející měsíc meteoroložka Dagmar Honsová.

Zavřít reklamu