Stačilo mu na to 37 slov. Ivan Bartoš otevřeně zhodnotil, jak vnímá Petra Fialu jako budoucího premiéra

Ivan Bartoš a Petr Fiala
Ivan Bartoš a Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2021

Epidemická situace v Česku nadále není příznivá a bude zcela zásadní, jak se k celé věci postaví dosluhující, ale i nová vláda. Její součástí je také předseda České pirátské strany Ivan Bartoš (41). V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz se netajil tím, jakou pozici zaujmou Piráti ve vládní pětikoalici či prostřednictvím čeho se budoucí vládní kabinet bude snažit vypořádat s epidemií. K otázce, jak vnímá Petra Fialu (57) jako budoucího premiéra, dal najevo uznání. Zároveň zmínil, že nový předseda vlády bude čelit velkým výzvám.

Pane předsedo, před necelým měsícem voliči rozhodli o novém složení Sněmovny. Jak svým pohledem hodnotíte současné vyjednávání koalic a pokud jde o rozdělení rezortů, co vnímáte jako nejsložitější?

Vyjednávání bývají samozřejmě náročná, je proto zásadní být při nich maximálně konstruktivní. My do nich vždy jdeme s jasnými prioritami a smysluplnými návrhy, ochotou naslouchat, diskutovat a jednat férově. Jen tak lze směřovat k tomu, aby byl jejich výsledek nejen komfortní pro všechny zúčastněné, ale hlavně prospěšný pro lidi a naši zemi.

Nemůžete si jen hrabat na svém písečku a »jájínkovat«. Pokud chcete občanům opravdu pomoci a dělat dobrou politiku, je to prostě vždy o spolupráci a hledání společných průsečíků, ne prohlubování příkopů. O tom snažit se racionálními argumenty přesvědčit ostatní, že mají váš program či cíle skutečně smysl a Česko z nich bude těžit. Tohle je pro Piráty základ.

Rozumím. Co teď občany jednoznačně zajímá, zda nad účastí Pirátů v příští vládě stále visí otazník? Koaliční smlouva bude podepsána a zveřejněna 8. listopadu. Následně se začne jednat o její možné ratifikaci, tedy případném finálním potvrzení. Mohl byste naznačit, jaké vládní pozice jsou pro Piráty stěžejní?

Mezi koalicemi platí dohoda, že se informace zveřejní až bude vše kompletně dojednáno. To se zatím nestalo, z respektu k partnerům tak zatím nemohu věc více komentovat. Piráti a Starostové nicméně již před půl rokem zveřejnili zcela transparentně jména koaličních kandidátů na jednotlivé resorty a toho se držíme. Jsme pro občany v tomto ohledu zcela čitelní.

Je mi jasné, že víc z vás v této otázce nedostanu. Dobře. Pokud byste se ale podíval do budoucnosti, kdy očekáváte finální složení vlády, která bude plně funkční?

Doufám, že co nejdříve, protože občany pálí celá řada problémů, které je třeba začít okamžitě řešit. Stačí se podívat na rostoucí čísla nakažených, šílené ceny za energie, bydlení a řadu dalšího. Tyto všechny věci budeme samozřejmě projednávat i ve Sněmovně, ale lidé potřebují co nejdříve stabilní vládu. Neznámou je zde ovšem zatím pan prezident, od něhož se bude délka skládání nové vlády úzce odvíjet.

Jméno nového předsedy vlády je jasné. Bude jím Petr Fiala. Mohl byste čtenářům říct, jak ho jako budoucího premiéra vnímáte?

Petra Fialu velmi respektuji jako politika a věřím, že se vynasnaží, aby vláda fungovala jako celek a nezklamala vysoká očekávání, která do ní lidé vkládají. Leží před ním rozhodně mnoho velkých výzev, kterým se bude muset postavit.

Aktuální a znepokojivé téma je současný vývoj epidemie v České republice. Jak se chcete nepříznivé situaci postavit?

Již od léta jsme upozorňovali na to, že pan Babiš kvůli blížícím se volbám opět ignoruje narůst nakažených. Byl bych hrozně rád, kdybychom se v tomto tvrzení mýlili, bohužel jsme měli naprostou pravdu. A nyní mají za další sobecké rozhodnutí oligarchy platit zase lidé. V první řadě tu máme stále statisíce neočkovaných lidí z rizikových skupin i mimo ně. Pojďme je motivovat. Dejme každému možnost vybrat si už při registraci, jakou vakcínou bude očkován. Zapojme do komunikace se seniory naplno praktiky, sestry, to oni pacienty znají, mají jejich důvěru a mohou za nimi třeba zajet i domů. Za to je samozřejmě nutné je férově finančně ohodnotit. Očkování musí být široce dostupné, například také v lékárnách, které jsou na každém rohu. Rozhodně nesmí nastávat absurdní situace, kdy se lidé nemohou zaregistrovat ke třetí dávce vakcíny s jiným telefonním číslem než na předchozí dávky.

Stejně tak musí perfektně fungovat systém testování a trasování. Vláda se se zhoršující epidemií vypořádala tak, že přestala proplácet testy, čímž jsme ztratili důležitá čísla o pandemii. To je špatně. Navíc se zcela vykašlala na testování na školách, což má za následek aktuální ohniska nákazy. Je třeba urychleně začít testovat na školách kvalitními ideálně neinvazivními testy, jak jsme navrhovali již v září. Je rovněž zcela zásadní začít vymáhat aktuálně platná smysluplná opatření a zrušit nesmysly, například zákaz tancování v klubech, když jsou zároveň povolené taneční lekce pro páry a podobně. Politici a úředníci se musí soustředit hlavně na zjednodušení situace pro občany. Není možné, aby současná vymáhaná opatření představovala 180 stran právního textu.

Situaci by pomohlo také cílené oslovování lidí z rizikových skupin SMSkami. Existuje lék, monoklonální protilátky, který významně redukuje riziko hospitalizace, pokud ho nakažený dostane včas. Spolu se zprávou o výsledku testu by tak lidé mohli dostat informaci o této možnosti s odkazem na nejbližší zdravotnické zařízení, které tuto léčbu poskytuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.