STAN má velký problém, předčasné volby ale kauza vyvolat nemůže, říká politolog. Vít Rakušan nevidí důvod pro rezignaci

Ministr vnitra Vít Rakušan
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2022

Ministr vnitra a předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan (43) nevidí důvod pro odchod z politiky, nerezignuje ani na pozici ve vládě. Řekl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. V kabinetu k 30. červnu skončí ministr školství Petr Gazdík (47) kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem. STAN chce příští týden sestavit širší pole kandidátů na Gazdíkova nástupce, představen by mohl být zkraje týdne dalšího, uvedl Rakušan. Podle redakcí ŽivotvČesku.cz osloveného politologa Josefa Mlejnka je současné dění pro stranu problém, ale není tak vážný, že by v jeho rámci došlo na předčasné volby.

"Předčasné volby tohle vyvolat nemůže. Uvnitř strany se to snaží zastabilovat," uvedl zcela jednoznačně politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy pro ŽivotvČesku.cz.

"Neuvažuji o rezignaci ani o odchodu z politiky. Nejsem žádným způsobem s kauzou spojen," uvedl v neděli Vít Rakušan. Redla podle svých slov nikdy v životě neviděl, nemá na něj mobilní číslo.

Rakušan nevidí důvod pro změnu koaliční smlouvy, podle něj nejsou otevřeny úvahy o výměnách resortů. Příští týden chce hnutí sestavit možné kandidáty na ministra, představen by mohl být zkraje týdne dalšího. Zmínil, že resort by zvládli například členové senátorského klubu STAN Jiří Drahoš či Miroslav Plevný. Šéf STAN doufá, že do 14 dnů by nový ministr mohl být jmenován prezidentem Milošem Zemanem.

Podle Josefa Mlejnka je současná kauza pro STAN velký problém, a to zejména kvůli tomu, že nejde o první kotrmelec. STAN na sebe totiž upozornilo problematickými finančními dary, které muselo po volbách vracet, následně studiní cesta Jana Farského, která skončila jeho rezignací na mandát, vzbudila silné emoce, a znám je také problém ohledně lobbingu europoslance Stanislava Polčáka.

"Pro STAN je to zásadní problém. S tím, co se všechno vyvalilo, se těžko dá počítat s tím, že bude někdo, kdo bude tuto stranu volit, pokud jde o celostátní působení. Pokud pak jde o nadcházející komunální volby, tak to bude záležet na tom, jaká je situace v daném městě či obci. Pokud má STAN v daném městě šikovného, oblíbeného starostu, tak se ho to nemusí dotknout. To potom záleží na místní situaci," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina desítky obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Do skupiny patřil i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (48).

V případu Gazdík nepatří mezi podezřelé, podle médií se ale sešel s Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon. Gazdík kontakty nepopřel, vyloučil ale, že by Redl nějak zasahoval do jeho politických kroků či rozhodování STAN.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.