Stanjura by uvítal, kdyby Novotný sám odešel z ODS. Odpověď starosty na ministrovo přání působí humorně

Pavel Novotný
Pavel Novotný
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2024

Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný rozhodl sám odejít z ODS. Důvodem jsou jeho výroky na adresu nemocné dcery hudebníka Felixe Slováčka. Stanjura to v neděli uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Komunální politik se k jeho slovům vyjádřil, předtím pro ŽivotvČesku.cz poskytl obsáhlý rozhovor, kde věc uzavřel omluvou. Tak učinil i v dalších médiích, o to je tedy překvapivější, že se kauza opět dostala »do diskuze«.

Na Stanjurova slova se v reakci Novotný vyjádřil serveru iDNES.cz, kde poměrně stroze řekl, že »děkuje za názor«, což do jisté míry působí humorně. Zda odchod ze strany zvažuje, dále nerozváděl.

Pro ŽivotvČesku.cz předtím poskytl rozhovor, kde na dotaz, zda je rozhodnut sám své působení po více než dvaceti letech ukončit, uvedl, že »to nedovede sám složit. Na to má tu stranu moc rád«. Dále pak zpytoval svědomí a omluvil se. "Bylo to zcela mimo přijatelnou mez. Byl to sice zkrat, ale tím to nelze omlouvat. Bylo to neomluvitelné. A bylo to z mé strany moc," sdělil.

O Novotného případném vyloučení ze strany by měla jednat výkonná rada ODS 11. června. Podle Stanjury je jednou z cest, kdyby se Novotný rozhodl situaci řešit odchodem. "Já bych to uvítal," řekl Stanjura.

"Děkuji za názor," řekl zmíněnému periodiku Novotný v reakci na výrok místopředsedy strany. "Já si jeho názoru vážím, ale on mi asi nemůže zapomenout dřívější volby na prvního místopředsedu. Víte, to jsem měl 116 hlasů a on mi to stále nemůže zapomenout," dodal.

Novotný vyvolal kritiku ze strany některých svých spolustraníků v čele s předsedou poslaneckého klubu ODS Markem Bendou nedávným příspěvkem na sociální síti ohledně zdravotního stavu dcery hudebníka Felixe Slováčka Anny Julie Slováčkové, která bojuje s rakovinou. Po kritice starosta příspěvek smazal a omluvil se, část občanských demokratů však i tak volá po jeho odchodu ze strany.

V uplynulém týdnu se předsednictvo ODS v čele s premiérem Petrem Fialou usneslo, že Novotného výroky jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné se členstvím v ODS. Pravomoc vyloučit člena strany má výkonná rada.

Letos v únoru soud Novotnému uložil peněžitý trest za vyjádření na síti X, že Palestinci jsou opice a mají být vybombardováni. Zveřejnil jej počátkem loňského prosince po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás. V době rozhodnutí soudu již byl starosta v podmínce, a to za výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta. Soud mu za ně v lednu 2022 vyměřil tříměsíční trest s odkladem 30 měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.