Reklama:

Stanjurův "návrh" změny DPH by dal další ránu zdravotnictví. Právník Ondřej Dostál vysvětlil, jak by pacienti finančně zaplakali

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2023

Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) u léků by se podle právníka Ondřeje Dostála projevilo hlavně u léků prodávaných bez lékařského předpisu, uvedl to v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz. U léků na předpis by zvýšení zaplatily zdravotní pojišťovny, šlo by o částku přibližně okolo 2,5 miliardy korun. O navrhovaném zvýšení DPH u léků z deseti na 14 procent informovala v pondělí Česká televize (ČT). Ministerstvo financí následně reagovalo, že návrh případných změn teprve vzejde z debaty koaličních stran.

Reklama:

Ondro, po peripetiích s návrhem DPH se vlastně ukázalo, že ministerstvo financí v čele s ministrem Zbyňkem Stanjurou pouze zpracovalo výpočty, co by znamenaly pro státní rozpočet změny jednotlivých položek daně z přidané hodnoty. Rozhodně je se ale potřeba bavit i o lécích - zdravotnictví. V této oblasti jste právnické eso. Pokud by na změnu DPH došlo, je realitou, že v rámci léků by si lidé sáhli hlouběji do kapsy?

Je to tak, protože léky v části, kdy si je hradí pacienti, by zdražily. Je potřeba ale spíše poukázat na to, že mnohem nákladnější efekt po finanční stránce by to znamenalo pro zdravotní pojišťovny, protože do úhrady se automaticky započítává DPH.

Reklama:

Chápu to správně, že pro řadu lidí by se léky mohly stát hůře dostupné a v celkovém měřítku by minimálně po nějakou dobu byla lékařská péče nákladnější - tím možná i pro někoho méně kvalitní?

Takhle bych to neřekl. Osobně bych to řekl spíše tak, že by se léky staly méně dostupné, protože »léčba« by se zdražila pro všechny účastníky - lékárny, ambulantní lékaře, nemocnice. Tam, kde pojišťovna má domluvené finanční stropy bez ohledu na úhradu, tak tam by to mohlo poskytovatele zdravotní péče poškodit významně.

Rozumím. Když byste to však více rozvedl...

No tam, kde stropy nejsou, tam by naopak finančně »zahučela« pojišťovna, potažmo daňový poplatník, protože částka pak jde do řádu miliard (přibližně 2,5 miliardy korun), pokud jde o zvýšení DPH.

Musím se však zeptat, zda by to vedlo ke zhoršení zdravotní péče pro pacienta?

Mohlo by to spíše vést k cenovým turbulencím na lékovém trhu a potenciálním výpadkům, pokud by někdo přestal být ochoten hradit, předepisovat, případně prodávat.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: