Reklama:

StarDance …když covid tančí. 1,5 milionu diváků v nejistotě, ČT nemá krizový scénář do dalších dílů. Promluvil imunolog

StarDance
StarDance
Foto: Se svolením České televize
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2021

Soutěž StarDance se potýká s nepříjemnou skutečností poté, co národem milovaná moderátorka Tereza Kostková musela do karantény kvůli pozitivnímu výsledku testu na covid-19. Doposud 1,5 milionu televizních diváků netuší, zda se dočkají plánovaného sobotního dílu. Mluvčí České televize pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že zatím čekají na kompletní výsledky kontrolních PCR testů od hygieny, která se věcí zabývá. I když by se sobotní díl v nějaké podobě vysílal, vedení soutěže bude muset vyřešit otázku budoucnosti. Tedy, že covid se na »parket« dostane brzy znovu.

Reklama:

Podle mluvčí České televize se zatím v útrobách budovy na Kavčích horách neřeší situace, která se může opakovat. Tedy že zákeřný covid zkomplikuje natáčení v dalších dílech, pokud nějaké další budou. Soutěž může být totiž kvůli současným problémům bohužel přesunuta. To ale zatím nikdo neví. "Je to strašně předčasné v tuto chvíli hodnotit. Podobně jako řešíme situaci nyní, budeme ji tak řešit i příště. Stát se to může, je to možné a budeme na to reagovat. V tuto chvíli žádný krizový scénář neexistuje, neříkám, že nebude," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí České televize Karolína Blinková.

Reklama:

Server Seznam Zprávy přišel v úterý s informací, že neúčast některých párů lze brát v tuto chvíli jako hotovou. Důvodem je, že ne všichni účastníci jsou očkovaní. Podle jejich informací má jít celkem o pět párů, to ale doposud nikdo nepotvrdil. Portál cituje své zjištění. To vyvrátila mluvčí ČT. "To je spekulace," odpověděla pro ŽivotvČesku.cz Blinková.

Všichni účastníci taneční show v tuto čekají, s čím vedení pořadu přijde. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila imunologa Jiřího Šinkoru, zda v situaci, kdy počty pozitivních a hospitalizovaných mají exponenciální růst, je ideální podobnou soutěž vysílat - tedy, zda se chůze po tenkém ledě, kdy je nejisté, kdo se kdy nakazí, vyplatí.

"Je otázka, jak se k tomu postavíme. Je prokázané, že očkovaní lidé se mohou nakazit ve smyslu pravděpodobnosti jako neočkovaní, výhodou je, že budou mít lehčí průběh. Pokud budou muset lidé chodit v respirátorech včetně práce, je nesmysl, aby se ukazovaly tyto provokace (narážel na to, že během vysílání nikdo nemá v sále ochranu úst a nosu, pozn. red). Pokud se stát rozhodne, že tu infekci pustí, abychom se promořili, a stala se běžnou, tak v tom případě soutěže budou. Je to v tuto chvíli tak, že dochází k omezení, co to jde a pak nám něco vystavují, jde o společenskou věc, nikoliv lékařskou," řekl svůj pohled na věc pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora.

K současné situaci se vyjádřila i Hygienická stanice hlavního města Prahy. Na ní teď záleží, koho na taneční parket pustí.

"Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen »HSHMP«), jako místně a věcně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví v Praze, v obecné rovině může potvrdit, že se zabývá osobou pozitivně testovanou na přítomnost viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19 v rámci pořadu České televize StarDance. S ohledem na platnou právní úpravu ochrany osobních údajů nemůže orgán ochrany veřejného zdraví poskytovat žádné konkrétnější bližší podrobnosti. Lze však konstatovat, že epidemiologické šetření probíhá za plné součinnosti České televize, v souladu se zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, v platném znění, a dále aktuálními algoritmy a postupy vydávanými Ministerstvem zdravotnictví ČR, Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Evropským střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Na základě epidemiologického šetření, prováděného dle zmiňovaných právních a metodických dokumentů, byla všem účinkujícím nařízena příslušná karanténní opatření a indikován kontrolní RT-PCR test. Karanténní opatření se nebudou týkat těch rizikových kontaktů, které příslušným certifikátem doloží absolvování plného očkování proti covidu-19 nebo předloží potvrzení o prodělaném onemocnění. Konkrétnější podoba dalšího natáčení pořadu se nyní analyzuje; v daný okamžik nelze přesně specifikovat. Česká televize je s HSHMP v dané záležitosti v průběžném kontaktu a tato témata budou dále konzultována," uvedl v úterý pro ŽivotvČesku.cz ke StarDance mluvčí Zbyněk Boublík.

Letošní 11. ročník taneční soutěže StarDance vysílá Česká televize od 16. října. O vítězství nyní po dvou odvysílaných kolech, kdy první nebylo vyřazovací, soutěží devět párů. Kvůli pandemii koronaviru se letos tvůrci pořadu rozhodli upravit kapacitu hlediště. Diváci sedí dále od tanečního parketu, aby měli větší odstup od účinkujících.

První díl letošního ročníku soutěže sledovalo v průměru 1,618 milionu diváků starších 15 let. Byl to nejsledovanější úvodní večer StarDance od roku 2008.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: