Staroměstské náměstí jako pietní místo obětí epidemie. Tisíce křížů nepoškozují dlažbu, hájí předseda spolku

Spolek nazval akci Vláda zmařených životů
Spolek nazval akci Vláda zmařených životů
Foto: Milion chvilek pro demokracii / se souhlasem místopředsedy Jiřího Jakuba Zévla.
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 3. 2021

Smutné výročí si připomíná Česko dne 22. března 2021. Právě před rokem totiž v důsledku epidemie koronaviru zemřel 95letý muž s covidem, který se stal první obětí v Česku. "Je to přesně rok od prvního úmrtí na covid-19 v Česku. Nazvali jsme tuto akci Vláda zmařených životů," vyjádřil se místopředseda spolku Milion chvilek, který proměnil přes noc Staroměstské náměstí v pietní místo.

Muž, který je první obětí epidemie se léčil na infekční klinice pražské Nemocnice Na Bulovce a uběhl přesně rok od chvíle, co se smutná událost stala. Přes noc se na Staroměstském náměstí objevily tisíce bílých křížů jako projev uctění památky obětem epidemie.

"Je to přesně rok od prvního úmrtí na covid-19 v Česku. Náš happening na Staroměstském náměstí poukazuje na obrovskou tragédii značného rozměru a také na to, že ve fungujícím státě by těch úmrtí nemuselo být tolik. Nazvali jsme tuto akci Vláda zmařených životů," řekl pro ŽivotvČesku.cz místopředseda spolku Milion chvilek pro demokracii Jiří Jakub Zévl.

Podepište otevřený dopis VLÁDĚ ZMAŘENÝCH ŽIVOTŮ ✍️✉️

 Přesně před rokem, 22. 3. 2020, zemřel v České republice první...

Zveřejnil(a) Milion chvilek pro demokracii dne Pondělí 22. března 2021

Spolek se rozhodl uctít památku obětí epidemie koronaviru mnoha tisíci bílých křížů, které nesou smutnou symboliku. Ke 22. březnu 2021 potvrzují data ministerstva zdravotnictví 24 810 zemřelých, kteří covidu podlehli.

Kdy bude onemocnění covid-19 na úrovni běžné chřipky? Podle epidemiologa Romana Prymuly (5...

Vzpomínku na oběti vyjadřují tisíce křížů, kdy každý jeden kříž patří jednomu ztracenému životu. Poseté Staroměstské náměstí však není žádným ničením a jakkoli nepoškozuje dlažbu. "Kříže jsme vytvořili křídovými spreji, tedy nedošlo k žádnému poškození, je to lehce smývatelné vodou," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Jakub Zévl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu