Starosta Novotný prohrál soudní bitvu s exprezidentem. Musí Zemanovi mimo jiné zaplatit 100 tisíc korun

Pavel Novotný
Pavel Novotný
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2024

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) se musí omluvit bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi za to, že jej loni ve videu na sociální síti TikTok vulgárně urážel a přál mu smrt. Vyplývá to z rozsudku, který minulý týden vydal Obvodní soud pro Prahu 5, uvedl to server iDNES.cz. Novotný musí Zemanovi také zaplatit 100.000 korun. Novotný k tomu pro zmíněné periodikum řekl, že rozsudek zřejmě bude respektovat, ale svých slov nelituje. Pro ŽivotvČesku.cz se k události na dotaz autora článku vyjádřil mediální zástupce a redaktor a komentátor Jiří Ovčáček. Z jeho slov vyplynulo, jak se dá na výsledek sporu nahlížet.

"Lidský jazyk umí být jako meč, který je ovšem dvojsečný. A silné výrazivo se tak může obrátit proti tomu, kdo ho používá. Pro pana prezidenta je rozsudek jistě satisfakcí, pro Pavla Novotného by měl být svítící červenou kontrolkou," řekl s jemnou výrazovou strukturou mediální zástupce bývalé hlavy státu a redaktor a komentátor portálu ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček.

Novotný ve videu urážel nejen tehdejšího prezidenta Zemana, ale i stranu SPD Tomia Okamury a navážel se také do postojů některých lidí k Ukrajině, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Kvůli videu dostal pokutu 20.000 korun v přestupkovém řízení. Zemanovi právní zástupci pak podali na Novotného občanskoprávní žalobu na ochranu osobnosti.

Soud v rozsudku vydaném minulý týden v úterý Novotnému nařídil, že se musí Zemanovi omluvit dopisem s vlastnoručním podpisem, a to do tří dnů od nabytí právní moci rozsudku. Navíc musí zaplatit odškodné 100.000 korun a náklady na soudní řízení. "Proti tomuto rozsudku není odvolání přípustné," cituje zpravodajský deník z rozsudku.

Pokud by Novotný rozsudek ignoroval, právní zástupce Zemana Marek Nespala je připraven se ho domáhat. "Okamžitě bychom šli cestou exekuce jak na peněžité, tak na nepeněžité plnění. To znamená, že pokuty až do stejné výše – tedy 100.000 korun – může dostávat opakovaně až do doby, dokud omluvu, jak mu nařizuje soud, neučiní," uvedl Nespala.

Novotný tvrdí, že k exekuci záležitost dojít nenechá. "Asi si to převezmu, pošlu to advokátce, ať se na to podívá, a pak to asi zaplatím. Co mi zbejvá?" řekl deníku Novotný. Svých slov ale nelituje.

Žalobu na ochranu osobnosti na Novotného podle deníku podal i Okamura. V tomto případě se na rozhodnutí teprve čeká.

Kvůli nevybíravým výrokům čelí Novotný kritice i od svých spolustraníků. Širší vedení ODS, které se sejde po evropských volbách, zváží, zda má Novotného vyloučit ze strany. Předsednictvo strany v čele s premiérem Petrem Fialou se už dříve usneslo, že Novotného výroky jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné se členstvím v ODS.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.